0 یکشنبه 16 آذر
نشست دانشجویی

نشست دانشجویی "پرونده پایتخت" - دانشگاه امیرکبیر

نشست دانشجویی "پرونده پایتخت" در روز سه شنبه با همت انجمن فرهنگ و سیاست و انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه امیرکبیر در سالن آمفی تئاتر ساختمان ابوریحان دانشگاه امیر کبیر برگزار شد. 

در این نشست رحمت الله حافظی رئیس  و محمد میرزایی دبیر کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، محمد حقانی عضو کمیسیون سلامت وعلی نوذرپور  ریس جامعه مهندسان شهرساز  حضور داشتند و به بررسی مشکلات و مسائل مختلف شهر تهران پرداختند. 

در ابتدای جلسه علی نوذرپور درخصوص عملکرد شوراهای شهر و علت تشکیل آنها پرداخت و گفت: اگر امروز در شوراها مشکلی وجود دارد به دلیل وجودد افرادی است که موضوع شهر را به خوبی درک نکرده اند هر سازمانی باید برنامه داشته باشد و شورای شهر موظف است برنامه های شهرداری را تدوین کرده و برای پیگیری آنها وقت بگذارد. 

وی ادامه داد: شهرداری و توسعه شهری فقط در ساخت پل و بزرگراه خلاصه نمی شود باید پروژه هایی راه اندازی شود که مشکل مردم را حل کند . یک پروژه عمرانی باید پس از افتتاح مسیر زندگی مردم را هموارتر کند نه این که یک مشکل به مشکلاتش اضافه شود. شوراهای شهر آمده اند که شهر را در اختیار مردم قرار دهند نظام مدیریت شورا همین است شهر را باید برای مردم بسازند اما ساخت پل ها و حفر تونل ها نیاز امروز مردم است؟

این کارشناس حوزه شهری تصریح کرد: اگر به جای ساخت تونل نیایش یا طبقه دوم صدر حمل و نقل عمومی را گسترش داد بودیم، مترو و اتوبوس ها را بیشتر کرده بودیم حرکت و برنامه ما متناسب با نیاز مردم  نبود؟ شورا بر عملکرد شهرداری نظارت می کند و مانع می گذارد تا سیاست های اعمال شده در مسیر نیاز مردم حرکت کند..

بایددر شوراها بستر مناسبی فراهم شود تا نظارت عمومی به معنای واقعی شکل بگیرد. اگر بر عملکرد شوراهای قبلی و فعلی نگاه کنیم خواهیم دید خیلی موفق نبوده اند زیرا شوراها نیاز دارند که تغییر و تحولات بسیاری شکل بگیرد. 

نوذرپور در ادامه این نشست گفت: علی رغم تدوین برنامه جدید و طرح تفصیلی در سال 86  چرا مدیریت شهری متضاد چیزی است که ابلاغ شده و چرا طرح و برنامه ها بر اساس اصول تعیین شده عمل نکرده است. چرا طرح تفصیلی در تعیین تراکم  و کاربری مورد بی اعتنایی قرار گرفت.

امروز تهران در ابتدایی ترین مسائل پسماند دچار مشکل است. شهری مانند کرمانشاه که بسیار جمعیت کمتری دارد در حوزه تفکیک پسماند در مبدآ موفق تر از تهران عمل کرده است اما ما نمی توانیم یک قدم موثر در این زمینه برداریم ما در برابر بلایای طبیعی به طور کامل خلا سلاح هستیم در برابر بلایای انسان ساز هم هیچ دفاعی از خود نمی توانیم انجام دهیم. ساختمان پلاسکو نمونه همین مسئله است. 

در ادامه محمد حقانی با بیان اینکه شهر تهران به جای باغستان تبدیل به سیمانستان شده است گفت: همین قوانین دست و پا شکسته امروز نیز اجرا نمی‌شود و در مسایل کلیدی شورای شهر بیش از ۵ الی ۶ رای نداریم .

عضو کمیسیون سلامت محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: نماینده مردم باید مطالبه‌گر باشد اما تا نماینده‌ای همچون حافظی در شورای شهر اعتراض می کند برای او پرونده سازی کرده و می گویند ببینید فلان پسرعمه‌اش در فلان شهر چه کرده است.

حقانی در ادامه با اشاره به اینکه حادثه پلاسکو قابل پیگیری بود ادامه داد: مالیات و حق الاجاره ها گرفته می شود و بعد زمان پاسخگویی توپ را به زمین دیگری شوت می کنند.

این عضو شورای شهر با اشاره به تاخیر پنج ساله در ارایه طرح تفصیلی افزود: مشخص نیست در این پنج ساله که شهر طرح تفصیلی نداشت چه بلایی بر شهر تهران آمد و تهران به حراج گذاشته و فروخته شد.

وی تصریح کرد: به نوعی خودشان طرح را تهیه می کنند خودشان تصویب می کنند. بعد آن را در کشو گذاشته و خودشان آن را اجرا نمی کنند.

عضو کمیسیون سلامت محیط زیست شهرداری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه شورای شهر ابزار سازوکار نظارت را ندارد افزود: شورای شهر تهران ۴۰۰ نفر حقوق بگیر دارد اما فقط ده نفر کارشناس در آن استخدام هستند تا زمانی که کارشناسان پشت در اتاق اعضای شورا می نشینند وضع تغییر نخواهد کرد.

او در ادامه با اشاره به نزدیک بودن انتخابات، از مردم گله کرد و گفت: چرا کسانی انتخاب شدند که نسبت به مسایل شما و شورا بی تفاوت هستند. مردم هم در این زمینه مقصرند.

در ادامه علی نوذرپور کارشناس شهری و یکی از تهیه کنندگان لایحه مدیریت شهری با اشاره به ابعاد نجومی تخلفات ساخت و ساز در شهر تهران گفت: شهرداری اجازه ندارد از تغییر کاربری و فروش تراکم درآمد کسب کند. این درحالی است که در بودجه سال ۹۶،  ۶۵درصد درآمدش مربوط به منابع ناپایدار بوده است. در شمال شهر تهران برج‌هایی ساخته شده که نه تنها براساس طرح تفصیلی تخلف می‌شود بلکه از پرونده ساخت بیش از ۵ هزار متر مربع تخلف دارند .

نوذرپور ادامه داد: چگونه در مقابل چشم ماموران شهرداری تخلفی در این ابعاد می‌تواند صورت گیرد؟ شایدهماهنگی هایی صورت گرفته است.

حقانی با بیان اینکه اکثریت اعضای شورای شهر را دوستان قالیباف تشکیل می‌دهند و ما چهار، پنج نفر بیشتر نیستیم گفت: مردم باید به ما در مقابله با تخلفات شهرداری کمک کنند. در کشوری مثل ترکیه می‌بینیم که مردم‌شان پس از تخریب یک پارک توسط شهرداری به خیابان می‌آیند و در مقابل تخلف ساکت نمی‌نشینند.

 در شورای شهر تمام سعی خودمان را کردیم تا مطالبه‌گری از مسوولان را برای مردم به امری عادی تبدیل کنیم و نگذاریم تخلفی سربسته بماند. شهر تهران که روزی به باغستان‌هایش معروف بود، تبدیل به سیمانستان کردند. برخی می‌گویند ضعف قانون وجود دارد اما ما می‌گوییم چرا همین قوانین نصفه و نیمه را اجرا نمی‌کنیم؟

عضو کمیسیون سلامت شورای شهر به نکته بسیار تامل‌برانگیزی هم اشاره کرد: به محض اینکه انتقادی از شهرداری می‌کنیم، آنها و رسانه‌هایشان می‌روند در زندگی تمام اقوام ما جست‌وجو می‌کنند تا ببینند که مثلا پسرعمه من در اصفهان چه پرونده‌ای دارد تا به وسیله آن بتوانند بنده را ساکت کنند! چرا از انتقاد هراس دارید؟

به خدا آنقدری که یک حشره برای خودش وسیله دفاعی دارد، شهر تهران ندارد. یک زلزله پنج ریشتری هم اگر در تهران بیاید، فاجعه‌ای عظیم رخ خواهد داد. مالیات و عوارض مردم تهران را دریافت می‌کنند، اما موقع مشکلات توپ را به زمین نهاد و اشخاص دیگر می‌فرستند. یک روز قانون تصویب کردند که صنایع سنگین باید به فاصله 130 کیلومتری از شهر تهران بروند اما بعد همان قانون را کنار گذاشتند و گفتند تا 30 کیلومتر هم کافی است! بعد می‌آیند مشکل آلودگی تهران را هم به گردن دولت می‌اندازند.

محمد حقانی صحبت‌هایش را این‌طور خاتمه داد: شهرداری سال 87 به شورا اعلام کرد طرح تفصیلی تا چهار ماه دیگر تدوین می‌شود و برای تصویب به شورا ارائه خواهد شد، اما پنج سال بعد طرح را تدوین کردند. بروید ببینید در این پنج سال چه کار کردند و چه تخلفاتی انجام دادند و به چه دلیلی تدوین این طرح را پنج سال طول دادند!

 شورای شهر تهران ۴۰۰ نفر حقوق‌بگیر دارد اما تنها 10 نفرشان کارشناس و متخصص هستند. مشکل این است که شهرداری به جای پذیرش نقد و اصلاح امور، دائما به فکر مقابله با منتقدان است. وقتی می‌بینند اکثریت مجلس حدودا 300 نفری شورای اسلامی هم‌فکرشان نیست، هیات امنایی 400 نفره را برای مقابله تشکیل می‌دهند. پول و قدرت هم که در اختیارشان است. امام جماعت محله‌ای در شوش به من گفت که تا به حال دوبار وقتی صبح زود می‌خواسته برای نماز به مسجد برود جیبش را زده‌اند! بروید ببینید که در محله‌های جنوب شهر تهران چه خبر است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۲ هزار پرونده از سوی شهرداری مناطق مختلف در مورد تخلف از نکات پروانه صادر می شود ادامه داد: در این شرایط اصلا چرا طرح تفصیلی و جامع وجود دارد. بگذارید همین گونه شهر اداره شود. شهرداری در حالی از کمبود بودجه می نالد که بیش از ۷۰ هزار نفر در آن مشغول به کار هستند آن هم بدون طی مراحل قانونی.

رحمت‌الله حافظی هم دیگر عضو شورای شهر تهران صحبت کرد. وی سخنانش را با موضوع فریب اصولگرایان توسط شهردار تهران آغاز کرد و گفت: بنده وقتی در شورای شهر انتقادی از شهردار می‌کنم، یکی از اعضا معترض می‌شود که نظام را وارد حاشیه نکنید! یعنی شهردار طوری توانسته اصولگرایان را فریب دهد که آنها فکر می‌کنند شخصیت او خط قرمز است. این نشان‌دهنده هوش بالای ایشان است.

دبیر کمیسیون سلامت و بهداشت شورای شهر در ادامه به نقد مدیریت رییس شورا پرداخت و افزود: در سال‌های گذشته گمان می‌کردم مشکل اصلی شهردار است، اما الان مطمئنم چمران دلیل اصلی تمام این تخلفات و انحرافات است. ایشان متخصص آن است که پرونده‌های تخلف شهرداری را بایگانی کند و روی آنها سرپوش بگذارد. چرا خبرنگاران را به جلسات علنی شورا راه نمی‌دهند تا مردم بفهمند در شورا چه خبر است؟

چرا نمی‌خواهند دفاع تمام‌قدشان از شهردار انعکاس داده شود؟ چندی قبل رییس شورای شهر اربیل عراق به تهران سفر کرده بود. او در صحبت‌هایش به ما گفت که دوربین دفتر کارش در شورا به یکی از بیلبوردهای میدان اصلی شهرشان وصل است و به صورت آنلاین از جلسات و رفت‌وآمدهای دفترش آگاهند. شما در دفتر کارتان چه می‌کنید که هیچ‌کس حق ورود به آن را ندارد آقای چمران؟

حافظی همچنین به تخریب و نابودی باغ‌های تهران و آینده تاریک این شهر اشاره کرد و ادامه داد: «دلیل اینکه طیف شهردار از پشتوانه‌ای مردمی برخوردار نیستند، همین دور بودن از مردم و جلسات مخفیانه‌شان است و اینکه نظر مردم و کارشناسان برایشان در اولویت نیست. میلیاردها تومان برای اجرای پروژه‌های هزینه و محله‌ای در جنوب تهران را تخریب می‌کنند و پس از سال‌ها انتقاد و اعتراض مردم به اشتباهشان پی می‌برند و پروژه‌ای دیگر را استارت می‌زنند. مشکل فقط در شهرداری هم نیست.

 چرا باید مصوبه‌های شورای شهر برای تصویب به فرمانداری تهران برود؟ فرمانداری در تمام کشورهای دنیا از نظر قدرت سیاسی در رده پنجم یا ششم قرار دارد و شوراهای شهر در اولویت هستند، اما اینجا بارها دیدیم که مصوبه‌ای به فرمانداری می‌رود و پس از لابی شهرداری با مقامات فرمانداری با آن مخالفت می‌شود و برگشت داده شده است. در همین پرونده استخدام‌های غیرقانونی در شهرداری، در جایی دیدم که از یک خانواده چهار نفر را جذب شهرداری کرده‌اند! آدم 50 ساله که بی‌سواد است و هیچ تخصصی هم ندارد را با کدام منطق جذب می‌کنید؟»

عضو شورای شهر در پایان صحبت‌هایش به ابهامات پرونده پلاسکو پرداخت و گفت: «شهرداری و سازمان‌های زیر‌دستی‌اش مثل آتش‌نشانی به سوال‌های بسیار زیادی باید پاسخ دهند. اینکه وقتی می‌گویند 31 دقیقه قبل از تخریب ساختمان به نیروهایشان دستور ترک محل را داده‌اند چرا باز هم 16 نفر فوت کرده‌اند؟

مدت زمان لازم برای ترک ساختمان سه دقیقه بوده است. آیا دستور ترک ساختمان اصلا به گوش آتش‌نشانان رسیده؟ آنها که حتی بی‌سیم گوشی هم نداشتند که دستور شما را دریافت کنند! چرا سیستم‌های رادیویی آتش‌نشانی در این دوره و زمانه هنوز آنالوگ است؟ چرا کپسول‌های گاز پرتاب‌کننده برای اطفای حریق در اختیار آتش‌نشانان نبوده است؟ آیا فشار چند هزار تن آبی که به وزن ساختمان اضافه کردید در فرو ریختنش تاثیر نداشته است؟ همه اینها سوالاتی است که مقامات شهرداری باید به آن پاسخ دهند و بنده هم پس از اعلام نظر کارشناسان مستقل، پیگیرش خواهم بود.»

مطالب مرتبط