خاطرات
به قلم علی نوذرپور
درباره من
سال ۱۳۳۹ در اهواز به دنیا آمدم.مادرم –خدا بیامرز- می گفت روز ۹ آبان به دنیا آمدم ولی در شناسنامه ام ۲۵ دی ماه ذکر شده است.دوران کودکی را در محله های لشکرآباد و بیست متری شهرداری ها زندگی کردم.دوره ابتدایی را در مدرسه ابتدایی بهار،فروغی و کسری گذراندم و دوره راهنمایی را در مدرسه راهنمایی ماندانا...
در ادامه بخوانید...
قالیباف می‌خواهد ویرانه‌ای را تحویل شهردار بعدی دهد
کد مطلب: 27302
تاریخ انتشار: 1396/03/06
حاشیه‌های موج استخدام‌های بی‌ضابطه دقیقه 90 در شهرداری تهران
چهارشنبه شب گذشته خبری منتشر شد که تأکید داشت شهرداری نیروهای قراردادی خودش را استخدام کرده است. زمزمه‌هایی از استخدام 300 نفر در بدنه روزنامه همشهری هم به گوش می‌رسید که البته تعدادی از خبرنگاران روزنامه همشهری هم در گفت‌و‌گو با «ایران»، آن را تأیید کردند اما موضوع فقط به استخدام در روزنامه همشهری ختم نشد. همان روز احمد مسجدجامعی در توییتی نوشت: «چالش بعدی شهردار تهران پرداخت حقوق خواهد بود. در برابر استخدام‌های نجومی در شهرداری که اخیراً شروع شده و یادآور استخدام‌های بی‌ضابطه در ماه‌های پایانی دولت قبل است، سکوت نخواهیم کرد.»

چهارشنبه شب گذشته خبری منتشر شد که تأکید داشت شهرداری نیروهای قراردادی خودش را استخدام کرده است. زمزمه‌هایی از استخدام 300 نفر در بدنه روزنامه همشهری هم به گوش می‌رسید که البته تعدادی از خبرنگاران روزنامه همشهری هم در گفت‌و‌گو با «ایران»، آن را تأیید کردند اما موضوع فقط به استخدام در روزنامه همشهری ختم نشد. همان روز  احمد مسجدجامعی در توییتی نوشت: «چالش بعدی شهردار تهران پرداخت حقوق خواهد بود. در برابر استخدام‌های نجومی در شهرداری که اخیراً شروع شده و یادآور استخدام‌های بی‌ضابطه در ماه‌های پایانی دولت قبل است، سکوت نخواهیم کرد.» در واقع آنطور که برخی از اعضای شورای شهر می‌گویند، بعد از انتخابات اخیر و شکست تیم قالیباف در شورای شهر تهران، مدیران فعلی همشهری از مدتی پیش استخدام را در همشهری در دستور کار قرار داده‌اند. تلاش بر این است افراد باقیمانده و پیمانی و قراردادی نیز به استخدام شهرداری و مؤسسه همشهری درآیند تا در آینده هر کسی عهده دار مدیریت همشهری شد، نتواند این افراد را اخراج کند و تیم خود را بیاورد. آنطور که شواهد می‌گوید آقای شهردار کمتر از سه ماه دیگر با ترکیب جدید شورای شهر از بهشت می‌رود و جایش را به شهردار جدید می‌دهد. با این حال هنوز حاشیه‌های شهردار تهران در این سازمان تمامی ندارد تا جایی که برخی از اعضای شورای شهر با این استخدام‌های بی‌ضابطه بر این باورند که او می‌خواهد ویرانه‌ای را تحویل شهردار جدید دهد.
موضوعی که علی نوذرپور رئیس جامعه مهندسان شهرساز ایران هم آن را تأیید می‌کند و به خبرنگار «ایران» می‌گوید: بر اساس مجوز سازمان امور استخدامی سازمان شهرداری باید 5 هزار نیرو جذب شهرداری می‌کرد این استخدام‌ها از سال 95 شروع شده و در هفته‌های اخیر هم به اوج خودش رسیده است اما طبق این مجوز باید شهرداری آزمونی در سطح کلان کشوری برگزار می‌کرد تا بر اساس داده‌های آن استخدام انجام می‌شد، این درحالیست که شهرداری در این باره تخطی کرده است و به صورت کلان آزمونی برگزار نکرد.
وی با اشاره به اینکه شهرداری تهران نیروهای قراردادی خودش را رسمی کرد اظهار می‌کند: چند هزار نیرو در شهرداری تهران قراردادی هستند که همین نیروها تبدیل وضعیت شدند و حالا به استخدام رسمی شهرداری درآمدند. این کار تخلف آشکار است و شهردار نباید بدون آزمون جامع ملی کسی را استخدام می‌کرد چرا که خیلی از این افراد با پارتی، رانت و ارتباطات وارد شهرداری شدند.
نوذرپور با تأکید بر اینکه شهرداری 68 هزار نیرو دارد، تأکید می‌کند: 15 هزار پست سازمانی در شهرداری وجود دارد که 5 هزار نفر هم اکنون استخدام رسمی شده‌اند شهرداری با این همه نیرو می‌خواهد چه کند؟
یک عضو اصولگرای شورای شهر هم موضوع استخدام در بدنه روزنامه همشهری را تأیید می‌کند و می‌گوید: ما ماه‌های قبل به آقای شهردار گفتیم که این استخدام‌ها را انجام دهد اما او توجهی به این موضوع نکرد و حالا این اتفاق افتاده است. البته بسیاری از نیروها تبدیل وضعیت شدند و کسی از بیرون از شهرداری استخدام نشده است.
شهرداری بدهکارترین سازمان
۱۲ سال از مدیریت محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران می‌گذرد، اعضای شورای شهر تهران می‌گویند شهرداری، در ۱۲ سال گذشته بسیار بدهکار شده است؛ روایت‌ها از ۱۷-۱۸ هزار میلیارد تومان شروع می‌شود و تا ۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. اما موضوع همین بدهی‌ها به پیمانکاران، نهادهای دولتی، بانک‌ها و کشورهای خارجی نیست.
محمد حقانی چندی پیش به خبرآنلاین گفته بود: ما اصلاً دیگر درآمد ناپایدار هم نداریم، باغات ما از بین رفت، همه‌زمین‌ها را فروختیم، هر تراکمی‌ هم باید بدهیم دادیم و... باور کنید شهردار منطقه می‌گوید هر کاری توانسته انجام داده. من نمی‌دانم شهردار بعدی چه اصلاح‌طلب چه اصولگرا با توجه به استخدام‌های بی‌ضابطه در پایان مردادماه می‌خواهد چگونه حقوق پرداخت کند؟ رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر هم درباره چالش حقوق در شهرداری می‌گوید: آقایان به دنبال سوءمدیریت‌شان در پایان سال 94 برای تأمین حقوق پرسنل و سایر بدهی‌هایشان عاجز ماندند و برای خروج از این بن بست از بانک شهر 5 میلیارد تومان استقراض کردند و متعاقباً برای پرداخت این بدهی، شرکت شهروند و نمایشگاه شهر آفتاب را فروختند. متأسفانه در پرداخت حقوق ماه گذشته نیز دست به استقراض زده‌اند که باید شاهد خسارت دیگری به شهر و شهروندان برای بازپرداخت آن طی ماه‌های آینده باشیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین