خاطرات
به قلم علی نوذرپور
درباره من
سال ۱۳۳۹ در اهواز به دنیا آمدم.مادرم –خدا بیامرز- می گفت روز ۹ آبان به دنیا آمدم ولی در شناسنامه ام ۲۵ دی ماه ذکر شده است.دوران کودکی را در محله های لشکرآباد و بیست متری شهرداری ها زندگی کردم.دوره ابتدایی را در مدرسه ابتدایی بهار،فروغی و کسری گذراندم و دوره راهنمایی را در مدرسه راهنمایی ماندانا...
در ادامه بخوانید...
شوراهـا و احزاب
کد مطلب: 27308
تاریخ انتشار: 1396/03/17
دکتر علی نوذرپور در گفتگو با روزنامه مستقل
تجربه اخیر شورایعالی اصلاح طلبان در تهیه لیست امید برای شورای شهر تهران و سایر کلانشهرها و شهرهای بزرگ و انتقادات وارده بر فرآیند و نتیجه کار ، ایجاب می کند که نگاهی به یکی از ابعاد این تجربه بزرگ یعنی حضور احزا ب داشته باشیم . نبود احزاب قدرتمند و ریشه دار و پایدار در جامعه کنونی ، منجر به ایجاد دو جبهه اصلی در کشور شده است : جبهه اصلاح طلبان و اصول گرایان . بنابراین بخشی از کمبودها و ضعف ها ، ناشی از این علت اصلی است .

 تجربه اخیر  شورایعالی اصلاح طلبان در تهیه لیست امید برای شورای شهر تهران و سایر کلانشهرها و شهرهای بزرگ و انتقادات وارده بر فرآیند و نتیجه کار ، ایجاب می کند که نگاهی به یکی از ابعاد این تجربه بزرگ یعنی حضور احزا ب داشته باشیم .  نبود احزاب قدرتمند و ریشه دار و پایدار در جامعه کنونی ، منجر به ایجاد دو جبهه اصلی در کشور شده است : جبهه اصلاح طلبان و اصول گرایان . بنابراین بخشی از کمبودها و ضعف ها ، ناشی از این علت اصلی است . کار جبهه ای و عدم استحکام روابط و مناسبات درون جبهه ای و عمر کوتاه جبهه ها آن هم صرفاً در ایام انتخابات موجب شده است که پس از هر انتخابات ، شاهد کدورت ها ، نگرانی ها و بعضاً انشعابات درون جبهه ای باشیم . شاید در نگاه اول ؛ راه حل ادغام احزاب کوچک در همدیگر و در احزاب بزرگتر و ایجاد دو یا سه حزب قدرتمند با تعریف کلاسیک آن باشد . که البته بررسی و تحلیل آن در عهده این یادداشت کوتاه نیست .                                                                                                 

اما آنچه که در این یادداشت ، بررسی آن مورد نظر است ، رابطه شوراها و احزاب است . سوال اصلی هم این است که چه رابطه ای بین این دو نهاد قابل تعریف و تبیین است ؟ و ساده تر اینکه چرا احزاب سیاسی کشور باید تعیین کنند که چه کسانی در لیست شورای شهر قرار گیرند ؟ شورای شهر نمایندگان منتخب مردم اند و در نظارت بر اداره امور شهر وظیفه مند هستند . احزاب در انجام این نقش و کارکرد چه وظیفه ای دارند ؟ آیا تاکنون دیده و یا شنیده اید که یکی از احزاب برای آموزش اعضای شورا برنامه ای تدارک دیده باشد ؟ آیا در کادر مرکزی این احزاب ؛ در خصوص شوراها و مدیریت امور شهری ، شناخت و آگاهی تخصصی وجود دارد ؟ آیا کمیسیون و یا کارگروهی با موضوع بررسی و تحلیل مدیریت شهری سراغ دارید که در درون احزاب فعلی کشور فعالیت مستمر داشته باشد ؟ فکر نمی کنم جواب هیچ یک از سوالات ، مثبت باشد . شاید در پاسخ ، عنوان شود احزاب برای اداره دولت ها و نیز مجالس ؛ نیرو و کادر تربیت می کنند . شاید این معنا تا حدودی در حوزه مدیریت امور ملی ، مصداق داشته باشد . اما در حوزه مدیریت امور شهری تاکنون که این گونه نبوده است . یعنی هیچ حزبی در ایران برای اینکه افراد موثر و مجربی در شوراها عضویت یایند ؛ برنامه ای برای تربیت و آموزش چنین نیروهایی را تدارک ندیده است .                                                                                

پس چرا باید احزاب سیاسی در مقطع برگزاری انتخابات شوراها ،  تعیین کننده باشند ؟ به عبارتی شکل دهنده و قوام دهنده نهادشوراهای اسلامی شهرها ؛ احزاب سیاسی هستند که هیچگونه نقش و یا وظیفه ای در حوزه شوراها بر عهده ندارند . بنابراین ، نباید انتظار داشته باشیم که حاصل این فرایندی که شورایعالی اصلاح طلبان برای انتخاب نامزدها و تهیه لیست شورا تدارک دیده ؛ مناسب باشد . پیشنهاد می شود انتقادات وارده بر لیست امید ، یک بار از این منظر  دیده شود . چراکه اگر قرار است احزاب سیاسی تعیین کننده ترکیب شوراها باشند ؛ لاجرم می بایست ساز و کار مناسب آن را نیز در درون خود تدارک بینند .

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین