خاطرات
به قلم علی نوذرپور
درباره من
سال ۱۳۳۹ در اهواز به دنیا آمدم.مادرم –خدا بیامرز- می گفت روز ۹ آبان به دنیا آمدم ولی در شناسنامه ام ۲۵ دی ماه ذکر شده است.دوران کودکی را در محله های لشکرآباد و بیست متری شهرداری ها زندگی کردم.دوره ابتدایی را در مدرسه ابتدایی بهار،فروغی و کسری گذراندم و دوره راهنمایی را در مدرسه راهنمایی ماندانا...
در ادامه بخوانید...
لایحه مدیریت یکپارچه شهری؛ سپردن امور شهر به مدیریت شهری
کد مطلب: 27313
تاریخ انتشار: 1396/03/24
در گفتگو با دوات آنلاین
علی نوذرپور، معاون سابق سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، به دوات می‌گوید: لایحه مدیریت شهری در راستای حل معایب کنونی، تحقق مدیریت واحد شهری و کاهش حجم دولت است تا بتوان دولتی کوچک، چابک و کارآمدتر داشت که در سطح کلان به وظایف اصلی خود یعنی برنامه‌ریزی، سیاستگذاری، سازماندهی و هماهنگی بپردازد نه کار اقتصادی کند.

لایحه مدیریت شهری، پس از سال‌ها کش و قوس، مراحل نهایی‌اش را طی می‌کند؛ هرچند که پایان این مراحل نهایی هم شاید خود داستانی داشته باشد به بلندای چند سال.

در حالی که پس از تعلل دولت‌ها در ارائه این لایحه به مجلس، مجلس راسا بررسی طرحی مشابه را در دستور کار خود قرار داده بود،‌دولت یازدهم بار دیگر رسیدگی به لایحه مدیریت شهری را از سر گرفت و سال ۹۴ این لایحه نهایی شد، اما هنوز به مجلس ارائه نشده است؛ لایحه‌ای که مطالبه جدی شهرداری‌ها و شوراها است، اما برخی معتقدند که کارشکنی برخی دستگاه‌هایی اجرایی از تصویب نهایی آن در دولت و رسیدنش به مجلس، جلوگیری می‌کند.

ضرورت انجام امور محلی به دست مدیریت شهری و لزوم تفکیک آن از امور ملی دلایل مختلفی دارد که هماهنگی در انجام امور مرتبط با شهر، مهمترین آن است.

مشکلاتی مانند به روز نبودن قانون شهرداری برای اداره کلانشهر‌ها، مشخص نبودن تعریف و تفکیک وظایف ملی و محلی، بزرگ شدن دولت و افزایش آسیب‌های اجتماعی باعث ایجاد انگیزه قوی برای توجه به لایحه مدیریت یکپارچه شهری شده است.

گرچه با تاخیر دولت در ارائه این لایحه، مجلس خود با ارائه یک طرح،‌وارد عمل شد، اما با وجود موافقت با اصل موضوع، به‌دلیل اینکه دولت بر ارائه لایحه‌اش تاکید کرد، طرح مجلس با شرط اینکه لایحه دولت ظرف شش ماه به مجلس ارائه شود، از دستور خارج شد. این مهلت شش ماهه تا چهار ماه دیگر به پایان می‌رسد.

علی نوذرپور، معاون سابق سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، با تاکید بر لزوم تفکیک امور محلی از امور ملی، به دوات می‌گوید: لایحه مدیریت شهری در راستای حل معایب کنونی، تحقق مدیریت واحد شهری و کاهش حجم دولت است تا بتوان دولتی کوچک، چابک و کارآمدتر داشت که در سطح کلان به وظایف اصلی خود یعنی برنامه‌ریزی، سیاستگذاری، سازماندهی و هماهنگی بپردازد نه کار اقتصادی کند.

او با اشاره به لایحه مدیریت شهری به وظایفی اشاره می‌کند که از جنس وظایف دولت نیست و طبق این لایحه باید به عهده شهرداری‌ها و شوراهای نظارت قرار بگیرد، برای مثال شبکه توزیع آب و برق باید از مسئولیت دولت خارج شود و به شهرداری و شوراها واگذار شود.

نوذرپور به گسترش وظایف شوراها به عنوان منتخبان مردم با توجه به این لایحه نیز اشاره می‌کند: هر شهر شرایط فرهنگی و اجتماعی خاص خود را دارد و نمی‌توان یک سیاست را برای همه تعمیم داد پس نیاز است امور محلی در همه حوزه‌ها از جمله فرهنگی نیز به شهرداری و شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم آن شهر واگذار شود.

معاون سابق سازمان شهرداری‌ها با اشاره به تجربه خوب کشورهای توسعه یافته و پیشرفته از قوانین مشاب، می‌افزاید: قانون شهرداری‌ها مربوط به دوران قبل از انقلاب است و با وجود اینکه قانون اساسی ظرفیت لازم را داشته این قانون تغییرات لازم را نکرد و برای شرایط فعلی ناکارآمد است.

او با ابراز امیدواری از نهایی شدن لایحه مدیریت شهری در دولت، بر لزوم پیگیری این لایحه از سوی مجلس و شورای شهر تهران تاکید می‌کند و می‌گوید: وزارت نیرو، راه و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط زیست به نوعی با محدود شدن وظایف خود و سپردن آنها به شهرداری‌ها مخالف هستند.

گزارش: فرناز بهنیا

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین