خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
برخورد خشونت آمیز و ضرب و شتم با دستفروشان امری باطل است
کد مطلب: 27318
تاریخ انتشار: 1396/04/10
بی نظمی موجود نتیجه بی تدبیری مسئولان شهری
علی نوذرپور درباره ریشه شکل‌گیری دستفروشی و تبدیل شدن آن به یک معضل شهری می‌گوید: دست فروشی پدیده‌ای است که به واسطه نبود کسب و کار صورت می‌پذیرد. در واقع اگر این افراد می‌توانستند از طریق مجاری قانونی اقدام به فروش اجناس خود کنند دستفروشی نمی‌کردند. به همین علت از فضاهای عمومی استفاده می‌کنند که برای کارهای دیگر مثل عبور و مرور استفاده می‌کنند.

به گزارش تیترشهر: دستفروشی در تهران و برخوردهای متعارض شهرداری با دستفروشان حالا دیگر تبدیل به یک چالش پیچیده شهری شده است که ترکیبی از مسائل مدیریت شهری و آسیب‌های اجتماعی است. هنوز مدت زیادی از پخش سری فیلم‌های برخورد ماموران شهرداری با دستفروشان و محکومیت شهرداری توسط افکار عمومی به واسطه این برخورد نمی‌گذرد. اما حالا خبر رسیده است که کسبه بازار تجریش با حضور مقابل ساختمان این شهرداری، خواستار برخورد و جمع‌آوری دستفروشان جهت جلوگیری از اخلال در کسب و کارشان شده‌اند. 
به دنبال این تجمع، شهردار منطقه یک گفته است که، مجموعه دستگاه‌های قضایی و امنیتی با همکاری فرمانداری، شهرداری و نیروی انتظامی نسبت به تعیین تکلیف این موضوع برنامه ریزی و اقدام می‌نمایند. 
به گفته او، مقرر شده است شهرداری منطقه یک برای اجرایی شدن این دستور با هماهنگی نیروی انتظامی نسبت به جمع‌آوری و ساماندهی دستفروشان مطابق با سه ماه آخر سال 95 اقدام نماید. 

برخورد‌های سلیقه‌ای به دنبال ضعف مدیریت شهری 
برخورد شهرداری با دستفروشان دارای نقاط ضعف زیادی است که لازم است با استفاده از شیوه‌های درست مدیریت شهری برای اصلاح آن اقدام کرد. علی نوذرپور کارشناس مدیریت شهری درباره ریشه شکل‌گیری دستفروشی و تبدیل شدن آن به یک معضل شهری می‌گوید: دست فروشی پدیده‌ای است که به واسطه نبود کسب و کار صورت می‌پذیرد. در واقع اگر این افراد می‌توانستند از طریق مجاری قانونی اقدام به فروش اجناس خود کنند دستفروشی نمی‌کردند. به همین علت از فضاهای عمومی استفاده می‌کنند که برای کارهای دیگر مثل عبور و مرور استفاده می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت سهمی از این معضل شهری بر دوش مشکلات اقتصادی کشور است و به مساله کمبود اشتغال هم گرده می‌خورد. در این شرایط که برخی از افراد برای گذران زندگی خود مجبور هستند دستفروشی کنند، قطعا حذف کامل این افراد راه چاره نیست. 
او در ادامه دو راه برای برخورد درست با این افراد را تشریح کرده و اضافه می‌کند: در روش اول مدیریت شهری می‌تواند با همکاری دولت برای توانمند کردن این قشر تلاش کنند و آهسته آهسته آن‌ها را به سمت مشاغل تعریف شده رسمی هدایت کنند. اما راه دومی هم در این مورد وجود دارد و آن این است که وجود این قشر را در فضاهای شهری قبول کرده و فضاهایی را برای آن‌ها تعریف شود که مخل رفت و آمد نشود و در آن جا به صورت سازمان یافته دستفروشی کنند و چارچوب قوانینی نیز برای آن‌ها تعریف کنند. 
نوذرپور همچنین به برخوردهای متعارضی که در شهرداری و طی چندسال اخیر صورت گرفته است اشاره کرده و اضافه می‌کند: در سال‌های اخیر می‌دیدیم که شهرداری تهران برخوردهای متعارضی با این دستفروش‌ها پیش گرفته بود که برخوردهای همراه با خشونت‌شان باعث واکنش‌هایی از سوی افکار عمومی هم شد. در کنار این ادعاهایی وجود دارد که ماموران شهرداری در برخی موارد خصوصا ماه‌های پایانی سال اقدام به فروش فضاهای عمومی کنار خیابان کردند و کسانی را که حاضر به پرداخت پول نبودند مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند. 
به گفته نوذرپور، وجود این بی‌نظمی‌ها به این علت است که ساز و کار مشخصی برای مدیریت این معضل شهری وجود ندارد، بنابراین این بی‌نظمی‌ها دیده می‌شود، حتی گاهی صاحبان مغازه جلوی واحد خود را به این دستفروشان اجاره می‌دهند، که همه این‌ها از مدیریت ضعیف شهری نشات می‌گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین