خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
سرنوشت نااميدکننده لايحه مديريت شهري در دولت يازدهم
کد مطلب: 27321
تاریخ انتشار: 1396/04/11
در گفتگو با روزنامه شرق
معاون سابق شهرداري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور مي‌گويد در ٩ ماه گذشته که او ديگر در اين مسئوليت نبوده است، نه تنها لايحه مديريت شهري از دولت به کميسيون‌هاي فرعي برگشت و تاکنون متوقف مانده است؛ بلکه سرنوشت ٩ سند ديگر در حال پيگيري از طريق اين سازمان هم مشخص نيست و وزارت کشور در اين مدت سند جدي هم در حوزه‌هاي مهم اجتماعي و شهري نداشته است.

شرق: معاون سابق شهرداري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور مي‌گويد در ٩ ماه گذشته که او ديگر در اين مسئوليت نبوده است، نه تنها لايحه مديريت شهري از دولت به کميسيون‌هاي فرعي برگشت و تاکنون متوقف مانده است؛ بلکه سرنوشت ٩ سند ديگر در حال پيگيري از طريق اين سازمان هم مشخص نيست و وزارت کشور در اين مدت سند جدي هم در حوزه‌هاي مهم اجتماعي و شهري نداشته است.
علي نوذرپور که پيش‌از‌اين معاون شهرداري‌هاي سازمان شهرداري‌ها بود، در مدت مسئوليت خود لايحه مديريت شهري و بسياري از موضوعات و دغدغه‌هاي مهم شهري را دنبال کرد؛ اما بدون هيچ دليلي يکباره از اين سمت کنار گذاشته شد. او که پيش‌از‌اين علاقه‌اي نداشت درباره اين تغييرات و نگراني‌ها صحبت کند، در گفت‌وگو با «شرق» درباره توقف بيش از ٩‌ماهه موضوعات مهم شهري در وزارت کشور و راه و شهرسازي و در نهايت کميسيون‌هاي مربوطه در دولت صحبت کرد. او مي‌گويد جريان‌هاي منتقد دولت ممکن است برنامه تخريبي داشته باشند؛ اما لازم است نقد از درون دولت هم وجود داشته باشد تا موضوعات مهم و اساسي روي زمين نماند.
او به سابقه تشکيل کميسيون کلان‌شهرها و دلايل تشکيل آن در دولت اشاره کرد و گفت: در روزهاي پاياني سال ٩٢ وزير راه و شهرسازي گزارشي تکان‌دهنده از وضعيت تهران و شهرهاي اقماري آن ارائه داد که در حوزه‌هاي مختلف نگران‌کننده بود و از همان زمان قرار شد کميسيوني به شکل جداگانه موضوعات تهران را دنبال کند تا زودتر مسائل پيگيري و حل شود. چند وزارتخانه و سازمان عضو اين کميسيون شدند و در مدت کوتاهي اولين قدم که تهيه شرح وظايف، دستورالعمل‌ها و راهبردها بود تهيه شد و در مرداد ٩٣ اين موارد به تصويب دولت رسيدند.
او افزود: اولين اقدام اين کميسيون شناسايي آسيب‌هاي تهران و کلان‌شهرها و طبقه‌بندي و اولويت‌گذاري و اتخاذ تدابير و تصميم‌هاي لازم براي آنها بود که در نهايت شش محور اصلي يعني محيط زيست، آسيب‌هاي اجتماعي، منابع درآمدي شهرداري‌ها، موضوعات فرهنگي و اجتماعي، ساختار مديريت کلان‌شهرها و در نهايت شهرسازي برای اين بررسي‌ها تهيه و تصويب شد. در‌اين‌ميان قرار بود پنج محور را وزارت کشور و سازمان شهرداري‌ها دنبال کند و يک محور شهرسازي هم در حيطه مسئوليت‌هاي وزارت راه و شهرسازي قرار بگيرد.
نوذرپور مي‌گويد تا زماني که او در مسئوليت خود در سازمان شهرداري‌ها بود، براي اين محورها اقدامات لازم صورت گرفت و همه اين موارد  در دولت بررسي و براي آنها مصوبه تهيه شد و هم‌زمان با اين موارد ٩ سند مهم را تهيه کردند که بسياري از آنها در اين مدت متوقف و نيمه‌کاره باقي مانده و از نيمه سال گذشته که او از سازمان شهرداري‌ها رفته، ديگر هيچ سند جديدي تهيه يا دنبال‌نشده و به نتيجه نرسيده است.
معاون سابق شهرداري‌های سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور با بيان اينکه در بيشتر موارد دولت و مجلس موضوعات مهمي را منوط به تهيه و بررسي لايحه مديريت شهري کردند، مي‌گويد: بعد از بيش از سه سال زماني که بررسي لايحه در دولت به طول انجاميد، در نهايت دولت سال گذشته آن را به کميسيون فرعي برگرداند. وزارت کشور لايحه را اواخر سال ٩٣ به دولت ارائه داد و دولت تصميم گرفت که شش کارگروه تخصصي روي آن کار کنند؛ اما در نتيجه اين بررسي‌ها ٢٩٣ ماده اين لايحه به ١٥٢ ماده کاهش يافت و بعد هم دولت به جاي بررسي اين لايحه در سطح معاونان وزرا، اين لايحه را به کميسيون‌هاي فرعي فرستاد.
نوذرپور يکي از دلايل بروز اين روند را عملکرد ضعيف وزارت کشور و دفاع ضعيف از اين لايحه مهم برشمرد و گفت: از حدود ٩ ماه قبل که ديگر من درگير اين امور نبودم، اين لايحه در همان کميسيون‌هاي تخصصي باقي مانده است و اتفاق جديدي رخ نداده است؛ در‌عين‌حال دولت هم علاقه‌اي به اين روند ندارد و نمي‌خواهد وظيفه‌اي از وظايف خود را واگذار کند. او به تکليف دولت در پنج برنامه پنج‌ساله گذشته براي واگذاري امور به شهرداري‌ها اشاره کرد و گفت: اين وظايف تاکنون واگذار نشده‌اند و هنوز هم دولت موافق اين روند نيست و در آخرين اقدام هم اين لايحه را به‌نحوي متوقف گذاشته است. در‌اين‌ميان خوب است که وزارت کشور و به‌ویژه سازمان شهرداري‌ها توضيح بدهد که درباره اين لايحه مهم براي شهرداري‌ها چه اقداماتي را انجام داده است و آخرين وضعيت اين لايحه مهم چيست؟ معاونتِ بعد از من که در اين سازمان قرار گرفته است، چه اقدام جديدي انجام داده و چه مواردي را پيگيري و دنبال کرده است؟ در‌عين‌حال خوب است که کميسيون  کلان‌شهرها که با اهداف بسيار خوبي تشکيل شد و شروع به کار کرد، در اين مدت چه عملکردي داشته است؟
به گزارش «شرق»، موضوع لايحه مديريت شهري، يکي از مهم‌ترين موضوعاتي است که در دو سال گذشته روزنامه «شرق» به شکلي مجزا آن را دنبال کرده و بنا بر گفته نوذرپور به‌عنوان يکي از مديران مطلع اين لايحه مهم پس از ارجاع و برگشت از دولت تقريبا متوقف مانده است. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین