خاطرات
به قلم علی نوذرپور
درباره من
سال ۱۳۳۹ در اهواز به دنیا آمدم.مادرم –خدا بیامرز- می گفت روز ۹ آبان به دنیا آمدم ولی در شناسنامه ام ۲۵ دی ماه ذکر شده است.دوران کودکی را در محله های لشکرآباد و بیست متری شهرداری ها زندگی کردم.دوره ابتدایی را در مدرسه ابتدایی بهار،فروغی و کسری گذراندم و دوره راهنمایی را در مدرسه راهنمایی ماندانا...
در ادامه بخوانید...
تشکیل کمیسیون طراحی شهری؛ ضرورتی جدی برای شهر تهران
کد مطلب: 27356
تاریخ انتشار: سه شنبه 20 آذر 1397
یادداشت نوذرپور در روزنامه همشهری :
رشد ناموزون و توسعه نامتوازن شهر تهران؛ موجب تقلیل کیفیت فضای شهری شده است. در ادامه این رشد، استقرار مدیریت شهری با رویکرد "کالایی نگری" نتیجه ای جز کاهش سرزندگی و حذف هویت از فضاهای عمومی در بر نداشته است لذا ضروت تغییر رویکرد از "کالایی نگری" به "انسان محوری" اجتناب ناپذیر است.

برای تحقق این معنا، و اجرایی شدن رویکرد جدید، در منطقه ۲۲ شهرداری تهران، کمیسیونی با حضور اساتید معماری، شهرسازی، جامعه شناسی و اقتصاد و نیز کارشناسان و مدیران این حوزه تشکیل شده است. این کمیسیون علاوه بر نظارت طراحی شهری بر صدور پروانه ساختمان برای اراضی با مساحت بیش از یک هزار مترمربع، به طرح های موضعی و موضوعی در حوزه طراحی شهری نیز می پردازد به عنوان مثال می توان به بررسی و تصویب موضوعاتی چون:

-پهنه امن خانگی
-حیات شبانه شهری
-کشاورزی شهری
و نیز باز طراحی فضاهای عمومی شهری چون میادین و خیابان های فعلی و طراحی فضاهای جدید شهری اشاره کرد. 
کمیسیون یاد شده با نیازسنجی و مساله یابی به الزامات کیفیت محیطی مکانها و فضاهای عمومی شهری توجه می کند و اسناد ارتقاء کیفیت محیطی را تهیه کرده و به مدیریت اجرایی ارائه می دهد همچنین بر اجرای این طرح ها نظارت علمی و فنی می کند. 
شکل گیری کمیسیون طراحی شهری مستند به صورتجلسه شماره ۳۲۰ کمیسیون ماده پنج قانون تأسیس شورایعالی شهرسازی و معماری مورخ ۱۳۷۹/۰۶/۰۸ در نظم بخشی ساختار طبیعی و مصنوعی و ایجاد محیطی مطلوب برای شهر بسیار ضروری است و می تواند با گرد هم آوردن ظرفیت های علمی دانشگاهی و اجرایی و نیز با کمک از شورایاری ها و سمن ها به ارتقاء کیفیت زندگی در شهر کمک شایان توجهی کند. 
این کمیسیون می تواند سامانه نگهداری و ارتقاء کیفیت فضاهای شهری را ایجاد کرده و امکان تحقق طرح های معماری و شهرسازی را با مشارکت بخش خصوصی فراهم نماید. 
برگزاری مستمر و هدفمند کمیسیون طراحی شهری، جریانی از تفکرات و ایده های خلاقانه را برای انتظام بخشی به سیما و منظر شهری فراهم می کند و به عنوان یک آزمایشگاه شهری(urban lab) پیوندی هم افزا میان تمامی ذینفعان مدیریت شهری برقرار می سازد. 
حاصل و نتیجه کمیسیون طراحی شهری؛ برای شهر؛ فضاهای شهری با کیفیت و برای شهروندان محیطی زیبا، و فضایی قابل زیست و برای مدیران شهری عملکردی قابل قبول را به همراه دارد. 
حضور فردی با تحصیلات معماری و شهرسازی و با تجربه ای گرانسنگ در این حوزه و در دولتهای مختلف در کسوت شهردار تهران، اهمیت شکل گیری کمیسیون طراحی شهری در مناطق و در مرکز را دوصد چندان می کند. 
امروز شهروندان تهرانی به درستی و به حق انتظار شکل گیری فضاهای عمومی با کیفیت و سیما و منظر زیبا و کالبد موزون و متناسب را از شهردار جدید تهران دارند و قطعاً از دغدغه های جدی و اساسی شهردار تهران نیز پاسخگویی به انتظار بحق شهروندان است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین