خاطرات
به قلم علی نوذرپور
درباره من
سال ۱۳۳۹ در اهواز به دنیا آمدم.مادرم –خدا بیامرز- می گفت روز ۹ آبان به دنیا آمدم ولی در شناسنامه ام ۲۵ دی ماه ذکر شده است.دوران کودکی را در محله های لشکرآباد و بیست متری شهرداری ها زندگی کردم.دوره ابتدایی را در مدرسه ابتدایی بهار،فروغی و کسری گذراندم و دوره راهنمایی را در مدرسه راهنمایی ماندانا...
در ادامه بخوانید...
در لزوم تبیین شعار شهردارتهران
کد مطلب: 27363
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 آذر 1397
یادداشت دکتر نوذرپور در روزنامه شرق؛
شهر همگان، شهری برای همه"، " شعار استراتژیک شهردارتهران است. این شعار؛ ترجمان عملیاتی شعار "ایران برای همه ایرانیان" در مدیریت شهری است.

فارغ از نژاد، مذهب و هر گونه تعلق دیگری، ایران وطن همه ایرانیان است و بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، همه از حقوقی برابر و یکسان برخوردارند. و در بهره مندی از مواهب سرزمین؛ فرقی با یکدیگر ندارند. 
 اما در شهر؛ ترجمان آن؛ تهران شهری برای همه است. عدالت یکی از مفاهیم مستفاد از آن است. جنوب و شمال، شرق و غرب تهران از عدالت فضایی باید برخوردار شوند. سرانه های آموزشی، بهداشتی و درمانی، فرهنگی و هنری، ورزشی، مذهبی در تمامی محدوده شهر تهران، عادلانه تامین شود و برای تحقق این امر، تحقق بی تنازل طرح جامع تهران ضرورت جدی است. یعنی اینکه سند قانونی توسعه تهران مبنای هر گونه برنامه ریزی و اقدام است و نمی توان برای درآمدزایی مفاد آن را نادیده گرفت. بنابراین در یک کلام، شهر فروشی ممنوع است. 
 تهران؛ شهری برای همه؛ یعنی اینکه معلولین جسمی، حرکتی و نیز ذهنی نباید در استفاده از فضاهای شهری دچار محدودیت باشند. نابینایان، ناشنوایان و همه کسانی که از یک عضو و یا بخشی از اعضاء بدن خود محرومند و دچار معلولیت هستند نباید دچار محدودیت شوند. در بهره مندی از پارکها؛ خیابانها، میادین، پیاده راهها، پیاده روها و نیز اماکن عمومی چون سینماها، تئاترها، ورزشگاهها، بیمارستانها و مانند اینها. 
 به عبارت بهتر شهر همگان یعنی شهر بدون مانع برای همه گروهها و اقشار اجتماعی؛ یعنی شهر زیست پذیر برای آحاد مردم.
 تهران شهری برای همه باشد نه صرفاً برای مردان. شهر تهران اکنون عمدتاً برای مردان میان سال طراحی و اجرا شده است. کودکان و کهنسالان از سهمی برابر در بهره مندی از فضای شهری برخوردار نیستند. شهر دوستدار کودکان و شهر دوستدار کهنسالان ترجمان این شعار استراتژیک به حساب می آیند. زنان تهرانی حق دارند چون مردان از همه فضاهای عمومی شهری استفاده کنند و باید امکان حضور آنها در همه اوقات شبانه روز در شهر فراهم گردد بی هر گونه بیم و هراسی. طرح حیات شبانه شهری برای حضور جوانان و گذران اوقات فراغت آنها و نیز اشتغال زایی فعالان جویای کار در حال اجراست. این طرح در تحقق شعار استراتژیک شهردار تهران می تواند شهر را تا پاسی از شب و نیز صبح روز بعد؛ زنده و پویا کند. 
 حمل و نقل عمومی و توسعه آن در همه شهر تهران به گونه ای که برای همه اقشار و گروهها، قابلیت استفاده را داشته باشد؛ معنای دیگری از تهران، شهر همگان است. 
 اطلاع رسانی به مردم، پاسخگویی به آنها، شفافیت در اقدامات، حقوق همگان است که در شهر همگان انتظار همه تهرانیان است. 
 تهران شهر همگان؛ یعنی شهر مشارکت پذیر در تمامی عرصه هاست. یعنی شهر در اختیار همه ساکنان آن است. یعنی همه بر شهر"حق" دارند و نسبت به فضاهای شهری مالکیت معنوی دارند و می توانند نسبت به ایجاد، تغییر و نیز استفاده از فضاهای شهری، مطالبه داشته باشند.
 انتخاب آگاهانه این شعار و اعلام عمومی آن به معنای تعهد و پایبندی شهردار تهران به منافع عمومی است. یعنی اینکه در انتخاب معاونین و مدیران شهری؛ معیاری جز مصالح و منافع شهر دخالت نخواهد داشت. 
 دوستی ها، رفاقت ها، هم گروهی ها و در کلامی آشنا، رانت ها، مدیریت شهری را در انحصار نخواهد گرفت و همان گونه که در تبیین این شعار، شهردار تهران قبلاً نیز گفته اند؛ شایسته سالاری ترجمان عملی این شعار است. بنابراین انتظار می رود فارغ از انتظارات نابجا و بیجای برخی ها، شهردار تهران باید در انتخاب همکاران ارجمند آزادنه بتواند "بهترین ها" را برای تحقق "شهر همگان شهری برای همه" انتخاب کند. 
 مدیریت تخصصی با استفاده از آخرین یافته های علمی مدیریت شهری و با استفاده از تجارب مدیران شهری مبتنی بر قوانین و مقررات کشور اعم از ملی و محلی ضرورت تحقق شعار استراتژیک شهردار تهران است.
 در پایان انتظار می رود از همه اعضای شورای شهر تهران، همه فعالان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با درک درست از شرایط عمومی کشور و شرایط خاص تهران؛ همگان برای تحقق شهر همگان با همه توش و توان در همراهی و پشتیبانی شهردار تهران، اقدام کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین