خاطرات
به قلم علی نوذرپور
درباره من
سال ۱۳۳۹ در اهواز به دنیا آمدم.مادرم –خدا بیامرز- می گفت روز ۹ آبان به دنیا آمدم ولی در شناسنامه ام ۲۵ دی ماه ذکر شده است.دوران کودکی را در محله های لشکرآباد و بیست متری شهرداری ها زندگی کردم.دوره ابتدایی را در مدرسه ابتدایی بهار،فروغی و کسری گذراندم و دوره راهنمایی را در مدرسه راهنمایی ماندانا...
در ادامه بخوانید...
حریم تهران و مسائل مبتلا به آن
کد مطلب: 27383
تاریخ انتشار: شنبه 8 دي 1397
یادداشت علی نوذرپور در روزنامه همشهری :
از زمانی که یکی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در دوره پنجم پیشنهاد الحاق یک بند و سه تبصره به ماده ۹۹ قانون شهرداری را داد و با پیگیری و سماجت وی و با همه انکار و مقاومت معاون وقت هماهنگی امور عمرانی وزارت کشور به تصویب رسید، حریم و حدود آن به یکی از مسائل جدی شهرداری های واقع در بخشی از مجموعه شهری تهران شد.

بر اساس این تکلیف قانونی محدوده شهر و حریم باید محدود به تقسیمات کشوری شهرستان شود و خارج از محدوده شهرستان نمی تواند تسری یابد. بر اساس قانون تفسیر بند ۳ ماده واحده قانونی الحاق یک بند و ۳ تبصره به عنوان بند ۳، ماده ۹۹ قانون شهرداری؛ مقصود از اصلاح حریم شهرها و محدوده تقسیمات کشوری شهرستان ها و بخش های تابعه مذکور در این قانون، عبارت از این است که آن قسمت از حریم موجود این شهرها که برخلاف رعایت تقسیمات کشوری داخل در محدوده قانونی شهرستان های همجوار قرار گرفته اصلاح گردد، بگونه ای که از تداخل حریم موجود این شهرها در محدوده تقسیمات کشوری شهرستان های همجوار جلوگیری بعمل آید. در حالیکه حریم کنونی شهر تهران بر اساس طرح جامع شهر تهران مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مصوب ۱۳۸۵- از محدوده شهرستان تهران فراتر رفته است و شهرستان های تهران، کرج، ورامین، شهریار و بخش های تابعه شمیرانات، ری را در بر گرفته است. 
 در حال حاضر؛ حریم شهر تهران گستره ای به وسعت حدود ۵۹۱۸ کیلومتر مربع معادل ده برابر وسعت شهر تهران داراست که صرفاً ۱۲۰۰ کیلومتر از محدوده یاد شده تحت نظارت شهرداری تهران قرار دارد. 
 در این میان شهرداری تهران اگر به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور عمل کند، باید فراتر از تکلیف قانونی عمل کند و اگر بخواهد بر اساس قانون عمل کند - که لاجرم باید چنین باشد - بخش قابل توجهی از محدودة حریم را باید رها کند. 
 نتیجه این بلاتکلیفی و ابهام در ماموریت ها و وظایف مدیریت شهری در حریم؛ می تواند تبعات ناگوار در حریم داشته باشد که یکی از مهمترین آنها حفاظت حریم در مقابل ساخت و سازهای خارج از محدوده روستاهای واقع در حریم است. که عدم تعیین محدوده حریم به ویژه در شهر تهران که جاذبه های زیادی برای متقاضیان ساخت و ساز دارد، می تواند بخش قابل توجهی از مساحت حریم را از نظارت موثر مدیریت شهری خارج سازد و فرصت آتی توسعه را از نسل آتی ساکنان این شهر بگیرد. 
 برای رهایی از این تنگناها، دو را ه بیشتر نیست:
 راه اول: ارائه لایحه ای از سوی وزارت کشور برای اصلاح الحاقیه یاد شده به گونه ای که محدودیت تقسیمات کشوری برای تعیین محدوده حریم برداشته شود و یا اینکه لااقل تهران از شمول قانون مستثنی شود. 
 راه دوم: تغییر محدوده شهرستان ها به گونه ای که محدوده شهرستان تهران بر محدوده حریم تهران تعیین شده در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مماس شود و بر روی هم قرار گیرد. برای این امر، صرفاً اراده وزارت کشور لازم است و همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه های انتخابیه محدوده های یاد شده .
 اینکه کدام راه انتخاب شود به اراده وزیر کشور و نیز درخواست و تقاضای شهردار تهران بستگی دارد. لیکن قبل از اینکه تبعات ناگوار این بلاتکلیفی و سردرگمی، خسارت های جدی بر پیکره منطقه تهران وارد سازد، اتخاذ تصمیم و انتخاب یکی از راه های برشمرده از اولویت اساسی زمانه کنونی است.

 

علی نوذرپور

 
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین