خاطرات
به قلم علی نوذرپور
درباره من
سال ۱۳۳۹ در اهواز به دنیا آمدم.مادرم –خدا بیامرز- می گفت روز ۹ آبان به دنیا آمدم ولی در شناسنامه ام ۲۵ دی ماه ذکر شده است.دوران کودکی را در محله های لشکرآباد و بیست متری شهرداری ها زندگی کردم.دوره ابتدایی را در مدرسه ابتدایی بهار،فروغی و کسری گذراندم و دوره راهنمایی را در مدرسه راهنمایی ماندانا...
در ادامه بخوانید...
حیات شبانه شهری
کد مطلب: 27393
تاریخ انتشار: يكشنبه 16 دي 1397
یادداشت علی نوذرپور در روزنامه همشهری؛
در انتخابات شورای شهر تهران در دوره پنجم؛ زیست شبانه شهری را به عنوان یکی از شعارهای انتخاباتی مطرح کردم و مراد این بود که مردم بتوانند تا پاسی از شب را در برخی فضاها، اوقات فراغت خود را بگذرانند؛ و به این ترتیب به سرزنده بودن فضاهای شهری و ارتقاء شاخصهای حیات اجتماعی کمک کنند.

هر چند گروه هایی متفاوت در شب در حال فعالیت هستند. یکی مردم فرودست و طرد شده از جامعه که عبارتند از: 
کارتن خواب ها، معتادین و متکدیان و گروه دوم مردمی هستندکه شب را به عنوان بخشی از برنامه اوقات فراغت می بینند. 
و گروه سوم؛ نهادهای اجرایی و مدیریتی اند که غالباً شب را در معنای آسیب شناختی می فهمند. حیات شبانه در نتیجه تعامل این سه گروه است. 
همچنین زیست شبانه از سه منظر قابل بررسی است؛ منظر اقتصادی که بر اشتغال و درآمد تاکید دارد و از این منظر حیات شبانه بستری برای ایجاد اشتغال جوانان و افراد جویای کار است. روایت دوم روایتی آسیب شناختی است و بر خطرات، تنش ها و مخاطرات حیات شبانه اصرار دارد و شب را زمانی برای جولان آسیب ها می داند و لذا از هر گونه فعالیتی در شب احتراز دارد و نگاه سوم؛ شب را فضایی برای معنایابی و هویت یابی فهم می کند. 
اکنون؛ پس از گذشت بیش از یک و نیم سال از انتخابات شورا؛ موضوع در دستور کار شهرداری و شورا قرار گرفته است و مدیریت منطقه ۲۲ در اجرای این طرح پیشگام شده است و تاکنون در دو عرصه ورودی چیتگر در بلوار شهید دستواره و نیز بوستان آبشار اجرا شده است و " ون کافه ها" در این فضاها مستقر شده اند و به مراجعین خدمات تغذیه ای ارائه می دهند و در کنار آنها گروههای هنری به اجرای موسیقی می پردازند. استقبال مردم به ویژه جوانان از شکل گیری فضاهای حیات شبانه شهری خوب است. لیک باید اذعان کرد که طرح در مرحله پایلوت است و بایستی از ابعاد مختلف؛ ارزیابی شود؛ ارزیابی در حین اقدام شکلی از ارزیابی است که در حال اقدام است که نتایج آن در اختیار شورای شهر گذاشته خواهد شد تا با جمع بندی تجارب این منطقه و در سایر مناطق مصوبه ای برای اجرای حیات شبانه شهری داشته باشیم. 
با اجرای این طرح؛ توسعه گردشگری شهری، ایجاد فضای مناسب برای گذران اوقات فراغت مردم، ایجاد اشتغال و درآمد برای کافه های خیابانی و نیز کارآفرینان جوان و ایجاد سرزندگی در فضاهای نه چندان فعال را خواهیم داشت.
در پایان باید اذعان داشت که حیات شبانه، مفهومی نیست که آن را بتوان ایجاد کرد بلکه در نتیجه دگرگونی در ساختار کلانشهرها به ویژه در اقتصاد سیاسی، فرهنگ و... موضوعیت پیدا کرده است و شهرداریها، ملزم به ساماندهی آن هستند و برای سازماندهی واقعیت ایجاد شده بدون همکاری متولیان امر در حوزه های فرهنگی، دینی، انتظامی و امنیتی امکان ناپذیر است.

علی نوذرپور

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین