خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
شهرداری ها به سان ارتش همواره در حال آماده باش
کد مطلب: 27424
تاریخ انتشار: شنبه 6 بهمن 1397
یادداشت علی نوذرپور در روزنامه همشهری ؛
عمری در وزارت کشور، مسئولیت پشتیبانی فنی و تدارکاتی شهرداری ها را بر عهده داشتم تقریباً دو دهه و نیم. در همه ی اوضاع و احوال شهرداری ها غور و بررسی کردم. دستورالعمل ها، آئین نامه ها و بخشنامه های مختلف برای انتظام امور این سازمان عمومی تهیه و ابلاغ شد و به نظر می رسید که همه اوضاع و احوال شهرداری ها را درک کرده ام و بر همه مسائل و مشکلات آن ها واقف و آگاهیم.

اما همه ی آن اطلاعات، آگاهی و دانستنی ها در شهرداری ها یک طرف و این حضور قریب یک ساله در شهرداری تهران-منطقه 22-یک طرف. اساساً تصور نمی شد این همه پیچیدگی و تنوع در وظایف و مأموریت های شهرداری، بسان آنچه که به صورت عینی درک شد.

این حضور کوتاه؛ تجربه ای بس سترگ و گرانسنگ است از شناخت عینی وظایف شهرداری تهران.

در شهرداری افراد تنها در ساعات موظف اداری، کار نمی کنند، بلکه زمانی که در خانه در حال استراحت هستند، نیز باید مترصد اعلام حضور در مکان کار باشند چون احتمالاً سیلی، زلزله ای و یا حریقی دامن گیر خانه یا خانه هایی شده است و یا اینکه در کارگاه ساختمانی کسی زیر آوار مانده است یا بالابری سقوط کرده است و یا آب گرفتگی به وجود آمده است و یا ترافیک مردم را گرفتار کرده است و یا ده ها نمونه این چنینی.

در شهرداری، امکان درگیری هست، هنگام جلوگیری از سد معبر و یا اینکه جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز و یا تصرفی غیر قانونی امکان درگیری و زخمی شدن هست و متعاقب آن حضور در محاکم قضایی و احیاناً جریمه و یا حتی زندان. این اتفاق از صدر و ذیل شهرداری را می تواند در بر گیرد و هیچ کس ایمن از این وقایع نیست و می تواند دامن همه کارکنان شهرداری را در بر گیرد.

پیچیدگی وظایف و مأموریت های شهرداری از طرفی و ناکافی بودن قوانین و مقررات برای انتظام امور شهری، احتمال خطا و اشتباه را برای همکاران بنده در شهرداری را بالا برده است و متأسفانه حمایت های قضایی کافی وجود ندارد. این امر زمانی مزید بر علت می شود که تصور واقع بینانه ای از شهرداری در نزد سازمان ها و دستگاه های عمومی دولتی و غیر دولتی وجود ندارد و آن ها به خطا در معرض قضاوت های نادرست اند.

برای همه اینهایی که آورده شد و موارد دیگر، اضطراب، استرس و فشار روانی هماره با کارکنان شهرداری است. از این رو مدیریت در این سازمان ها باید بسیار هوشمندانه و نیز انسانی باشد. مدیریتی که تعالی منابع انسانی را باید مدنظر داشته باشد و اضطراب ها و نگرانی ها را کنترل کند و ضمن بهره گیری از ظرفیت های فنی و اداری کارکنان، سلامت روانی و جسمی همکاران را تضمین کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین