خاطرات
به قلم علی نوذرپور
درباره من
سال ۱۳۳۹ در اهواز به دنیا آمدم.مادرم –خدا بیامرز- می گفت روز ۹ آبان به دنیا آمدم ولی در شناسنامه ام ۲۵ دی ماه ذکر شده است.دوران کودکی را در محله های لشکرآباد و بیست متری شهرداری ها زندگی کردم.دوره ابتدایی را در مدرسه ابتدایی بهار،فروغی و کسری گذراندم و دوره راهنمایی را در مدرسه راهنمایی ماندانا...
در ادامه بخوانید...
مدیریت بهینه بدهی ها در شهرداری تهران
کد مطلب: 27478
تاریخ انتشار: شنبه 31 فروردين 1398
یادداشت علی نوذرپور در روزنامه همشهری؛
در نشست شهرداران مناطق و در حضور شهردار تهران گزارشی در خصوص عنوان یاد شده ارایه می کردم و به رقم بدهی شهرداری تهران اشاره کردم که ایشان از گفته بیل گیتس در مورد دارایی هایش گفت. اینکه در پاسخ این سوال گفته بود: الآن یا "الآن" .به این معنی که در مورد بدهی های شهرداری تهران با این وضعیت مواجهیم الآن یا "الآن". بررسی وضعیت کنونی نشان می دهد که سرانه بدهکاری هر شهروند تهرانی در اداره شهر 6 میلیون تومان است که در حال افزایش است. در حالی که سرانه شهروند تهرانی در تامین بودجه شهرداری حدود 2 میلیون تومان است. به این معنی که شهرداری تهران سه برابر بودجه سال جاری اش بدهکار است.

 به این ترتیب اگر مفهوم (ورشکستگی) در ادبیات حقوقی شهرداری ها تعریف می شد بسان آنچه در برخی از کشورها هست، می توانستیم از ورشکستگی شهرداری تهران سخن بگوییم. هر چند این سخن از نظر قالیباف، یک ((دروغ بزرگ)) تلقی شود.
 این در حالی است که امکان توقف فعالیت ها و یا کاهش آنها در برخی از حوزه های فعالیتی وجود ندارد و شهرداری ملزم به پرداخت هزینه های سنگین نگهداشت شهر و نیز طرح های جدید عمرانی و زیر ساختی می باشد و هزینه های یاد شده در شرایط اقتصادی فعلی کشور دچار افزایش ناگهانی و قابل توجهی نیز شده است.
 اینها همه حکایت از اهمیت موضوع و ضرورت پرداختن به مسئله ((بدهی های انباشته کنونی)) و نیز((مدیریت بدهی های آینده )) است.
 در نظام مالی شهرداری ها با سه دسته محرک بدهی مواجهیم؛
 اول- منابع و درآمدها
 دوم- هزینه ها و ماموریت ها
 سوم- فرایندهای سازمانی
 در دسته اول: مسائل اصلی عبارتند از؛ تکیه زیاد به درآمدهای ناپایدار و بالتبع آن نوسانات درآمدی و نیز تامین صرف پروژه های عمرانی از منابع شهرداری.
 در دسته دوم: مسائل مهم عبارتند از؛ خروج از وظایف قانونی، تعریف ماموریت بیش از ظرفیت سازمانی، بی انضباطی مالی و تعهد کم به رعایت دقیق بودجه، طولانی شدن اجرای پروژه های عمرانی.
 و در دسته سوم محرک بدهی ها می توان به مواردی چون؛ فقدان یکپارچگی مدیریت جامع منابع و مصارف، ناکارآمدی نظام بودجه ریزی و برنامه ریزی و فقدان مدیریت و کنترل نظام مند در بدهی ها اشاره کرد.
 با توجه به مواردی که شمرده شد: برای مدیریت بهینه بدهی ها، دو هدف راهبردی پیشنهاد می شود؛
 الف- تعادل بخشی به تولید بدهی های جدید
 ب –کاهش حجم بدهی انباشته و هزینه های مرتب بر آنها.
 برای تحقق هدف راهبردی الف، چند اقدام اساسی پیشنهاد می شود؛
 1- ایجاد اداره/سازمان مدیریت بدهی ها به مثابه تجربه دولت در این خصوص.
 2- تعریف و نهادینه سازی مفهوم ورشکستگی در ادبیات حقوقی شهرداری.
 3- اصلاحات ساختاری و رویه ای در نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی شهرداری.
 4- ایجاد و توسعه اکوسیستم پایدار سرمایه گذاری در مناطق 22گانه شهرداری تهران.
 و برای تحقق هدف راهبردی ب، اقدامات اساسی ذیل پیشنهاد می شود.
 1) راه اندازی بازار بدهی ویژه شهرداری
 2) استفاده از سازوکار انتقال حق توسعه 
 3) تهاتر مطالبات معوقه از دولت و اشخاص حقوقی با بدهی های معوقه پیمانکاران در قالب اسناد خزانه 
 4) تسهیل و افزایش کارآمدی فرایند ارزش گذاری و تهاتر دارایی ها به ویژه املاک
 مجموعه اهداف راهبردی و اقدامات ذیل آن که حاصل مشورت و رایزنی با شهرداران مناطق 19،17،16،9 و 20 تهران در کارگروه مشورتی برنامه و بودجه شهرداران مناطق می باشد؛ برای کاهش بدهی های انباشته و تعادل بخشی تولید بدهی های جدید شهرداری تهران پیشنهاد می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین