خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
رسیدن به اعتدال فرهنگی و اجتماعی در شهرها با مشارکت مردم محقق می شود
کد مطلب: 27500
تاریخ انتشار: چهارشنبه 1 خرداد 1398
نوذرپور مطرح کرد؛
شهردار منطقه22 تاکید کرد؛ مهندسان شهرساز ، مدیریت شهری و شورایاری‌های در کنار هم می توانند برای رسیدن به وضعیت اعتدال فرهنگی و اجتماعی در شهر و ارتقاء شاخص های زیست پذیری کمک کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی علی نوذرپور، در دیدار با جامعه مهندسین مشاور ایران، مدیریت شهری منطقه، شورایاری‌ها و مدیران سرای محلات منطقه22 طی سخنانی گفت: شهرسازی بدون مشارکت شهروندان بی معنا است. مدیریت و ساخت شهر بدون مدیریت محله و شهروندان تحقق نخواهد یافت.

شهردار منطقه22 در ادامه با تاکید بر اینکه شهر یک موجود زنده و در حال رشد است، اظهارکرد: مدیریت شهری خوب، مدیریتی است که نه تنها به کالبد شهر می‌پردازد بلکه به حیات فرهنگی و اجتماعی شهر نیز توجه ویژه ای می‌کند چرا که شهر دارای حیات است و فرهنگ و تمدن در جامعه شهری است که به وجود می‌آید.
به گفته نوذرپور توجه صرف به مسائل عمرانی شهر غلط است و مسائل فرهنگی و اجتماعی و تلاش برای داشتن یک شهر با کیفیت با استفاده از ظرفیت های موجود و جذب دانش،سرمایه و تخصص افراد، ایجاد بسترهای مناسب برای اشتغال مردم و بکارگیری مشارکت مردم در اداره محلات باید مورد توجه قرار گیرد.
شهردار منطقه ۲۲، افزود: شهرها به مثابه انسان ها جسم و جانی دارند. اگر به مشکلات جسمی و کالبدی شهرها بپردازیم؛ با چند مساله اساسی مواجه خواهیم بود. شاید مهمترین مساله ای که شهرهای ما با آن مواجه هستند، ناموزونی در کالبد آنهاست. یعنی شهرها طبق ضوابط و مقررات شهرسازی رشد نکرده و در سال های اخیر نیز، مدیریت شهری از یک سو و شهرنشینان از سوی دیگر مقید به رعایت مقررات شهرسازی نبوده اند؛ که باعث ناموزونی در توسعه شهری شده است.
نوذرپورخاطرنشان کرد: ما در مجموعه مدیریت شهری بر این باورهستیم که بدون همراهی مردم اداره شهر امری ناممکن است و تلاش خواهیم کرد تا هر اقدامی که در منطقه ۲۲ انجام می شود، در راستای احصای مسائل و مشکلات شهروندان و پاسخگو به نیازهای مردم باشد.
نوذرپور از شورایاری ها و مدیران محلات خواست به غیر از حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی به حوزه‌های فنی عمران، حمل و نقل و ... ورود کنند و شهروندان را در برنامه ریزی های این امور مشارکت دهند.
وی با تاکید بر اینکه شورایاری ها باید کانون توسعه محلات باشند، افزود: شورایاری ها و مدیران محلات باید با همراهی و مشارکت مردم سند توسعه محلات را تعیین و تثبیت کنند و در آن زمان می‌توان گفت این نهاد محلی در موقعییت درست خود قرار گرفته است
شهردار منطقه ۲۲ در ادامه گفت: ما در به ثمر رسیدن وظایف خود، نیازمند حضور و مشارکت حداکثری شهروندان هستیم تا با احصای صحیح مشکلات به مدیریت شهری در جهت رفع آن‌ها همکاری‌های لازم صورت گیرد. صرف بیان مشکل بدون همراهی مردم چاره‌ساز نخواهد بود.
نوذرپور، افزود: هیچ مدیریت شهری موفق نخواهد شد؛ مگر اینکه مردم در اداره شهر مشارکت داشته باشند. فلسفه وجودی شورای محلات بر این است تا بستر مشارکت مردم در اداره امور شهر و امکان نظارت عمومی مردم را در شهر فراهم کنند.
در ادامه این نشست مهندس احمد سعیدنیا عضو هیات‌ مدیره جامعه مهندسان شهرساز ایران طی سخنانی گفت: مهندسان شهرساز ایران،مدیریت شهری و شورایاری ها سه راس مثلثی هستند که می‌توانند درکنار هم بخش عظیمی از مشکلات مردم را حل کنند.
سعیدنیا تاکید کرد یکی از نقش های جامعه مهندسان شهرساز ایران، تسهیلگری طرح های مشارکتی بین مردم و دولت است.
وی با بیان اینکه جامعه مهندسان شهرساز ایران می تواند کمک های شایانی به توسعه شهرها کند گفت: ما به عنوان مهندسین مشاور می توانیم رابط فنی و عملی مناسب برای دولت، مدیریت شهری و مردم باشیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین