خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
باغ راز هستی به مثابه زیرساخت اجتماعی
کد مطلب: 27501
تاریخ انتشار: سه شنبه 7 خرداد 1398
یادداشت علی نوذرپور در روزنامه همشهری؛
گسست روابط اجتماعی، رواج فردگرایی و گسترش بزه ها و روابط ناسالم اجتماعی از یک سو و نیز سالخوردگی جامعه و تنهایی آدمها از سوی دیگر؛ کمبود فضاهای محیطی شهرها را با چالش جدی مواجه ساخته است. چه باید کرد؟ جدای از مسئولیت وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی و حکومتی و وظایف آنها در حوزه های مختلف برای اتخاذ راهکاری مناسب برای

شهر تهران از فقر محیطی رنج می برد. در حالیکه دچار مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی است.

گسست روابط اجتماعی، رواج فردگرایی و گسترش بزه ها و روابط ناسالم اجتماعی از یک سو و نیز سالخوردگی جامعه و تنهایی آدمها از سوی دیگر؛ کمبود فضاهای محیطی شهرها را با چالش جدی مواجه ساخته است. چه باید کرد؟ جدای از مسئولیت وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی و حکومتی و وظایف آنها در حوزه های مختلف برای اتخاذ راهکاری مناسب برای برخورد با این چالش؛ مدیریت شهری نیز مسئولیت هایی بر عهده دارد و می تواند در این خصوص چاره گشا باشد. برخی از جامعه شناسان معاصر برای این شرایط؛ ایجاد زیرساختهای اجتماعی را توصیه می کنند. زیرساخت هایی برای ایجاد روابط اجتماعی و شکل گیری تعاملات و ارتباط آحاد جامعه با یکدیگر.

زیرساخت هایی برای پر کردن اوقات فراغت مردم و شکل گیری دوستی ها و علاقمندی های مردم با هم.
زیرساخت هایی برای رفع تنهایی های مردم. اما صرف شکل گیری زیرساختها؛ رافع مشکل نخواهد بود بلکه اتخاذ تمهیداتی برای کار اجتماعی؛ رفاقت های گروهی و بازی های جمعی مکمل ایجاد زیرساخت های اجتماعی است. تمهیداتی که آدمها را ترغیب کند که با هم از این مکانها و فضاها بصورت گروهی بهره برداری کنند و حضور فردی آنها را به حضور اجتماعی تبدیل کند. 
منطقه 22 شهر تهران هم باید پاسخگوی فقر سرانه های محلی و منطقه ای خود باشد و هم در پاسخ به نقش ها و کارکردهای فرامنطقه ای بر اساس طرح جامع شهر تهران جوابگوی فقر فضاهای محیطی شهر تهران باشد. بر این اساس، رویکرد ایجاد و توسعه فضاهای عمومی و زیر ساخت های اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده است. یکی از این اقدامات گسترش و توسعه فضای سبز شهری و نیز کمربند سبز در حریم منطقه است به گونه ای که در سال گذشته 19 مترمربع بر سرانه فضای سبز شهری افزوده شد و سرانه فضای سبز منطقه به 167 مترمربع به ازای هر نفر شهروند ساکن در منطقه 22 رسید.
در پاسخ به رویکرد ایجاد و توسعه زیرساخت های اجتماعی شهری، ایجاد باغی به وسعت 5/18 هکتار در جنوب غربی دریاچه شهدای خلیج فارس که تلفیقی از کارکردهای مختلف است، در دستور کار قرار گرفت. گیاهان دارویی، درختان مثمر و غیرمثمر، پرندگان و حیوانات در کنار یکدیگر؛ وضعیت مطلوبی برای بهره برداری عموم جامعه فراهم کرده است. این زیرساخت برای طبقه و یا گروهی ویژه ساخته نشده است بلکه در چارچوب شعار "شهری برای همه" برای همگان ساخته شده است برای کودکان، نوجوانان، جوانان، میانسالان وکهنسالان برای زنان و نیز مردان، برای طبقات کم درآمد، متوسط و ثروتمند و به یک معنا برای عموم جامعه. 
ایجاد باغ راز هستی به نوعی الگوسازی برای احیاء بوستان های جنگلی با حفظ هویت آنهاست. چرا که یکی از مسائل بوستان های جنگلی؛ رفت و آمد کم و محدود مردم است که خلوتی و ناامنی را به همراه دارد. آمار بازدید کنندگان در روزهای اول بهره برداری، حکایت از استقبال مردم و غلبه بر خلوتی و ناامنی قسمت شمالی بوستان جنگلی چیتگر است. 
با ایجاد و توسعه فضای سبز، باغات و فضاهای عمومی؛ زیرساخت های اجتماعی شکل گرفته و در ادامه سرمایه اجتماعی شهر افزایش می یابد. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین