خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
بازماند، پلتفرم هوشمند مدیریت پسماند
کد مطلب: 27510
تاریخ انتشار: يكشنبه 26 خرداد 1398
یادداشت علی نوذرپور در روزنامه همشهری؛
بیش از یکسال است که اولویت موضوع تفکیک پسماند از مبداء در دستور کار شهرداری منطقه 22 قرار دارد و با تمهیدات مختلف از جمله مبادله پسماند تفکیک شده با گواهی بیمه واحد ساختمانی در مقابل زلزله، راه اندازی سایت تفکیک و بازیافت پسماند های الکترونیکی، راه اندازی سایت تولید کود کمپوست برای کاهش پسماند تر و همچنین راه اندازی سامانه تلفنی اشتراک گیری پسماند

بیش از یکسال است که اولویت موضوع تفکیک پسماند از مبداء در دستور کار شهرداری منطقه 22 قرار دارد و با تمهیدات مختلف از جمله مبادله پسماند تفکیک شده با گواهی بیمه واحد ساختمانی در مقابل زلزله، راه اندازی سایت تفکیک و بازیافت پسماند های الکترونیکی، راه اندازی سایت تولید کود کمپوست برای کاهش پسماند تر و همچنین راه اندازی سامانه تلفنی اشتراک گیری پسماند (ستاپ) ساماندهی نحوه جمع آوری پسماند خشک از مجتمع های تجاری، اداری و مسکونی و ... توانسته ایم نسبت پسماند خشک تفکیک شده در مبداء را از 3 درصد به 18 درصد در سال 1397 برسانیم که موفقیت کوچکی نیست. در ادامه برای نیل به تفکیک کامل پسماند خشک در منطقه22، برنامه ریزی شده است تا با همکاری استارت آپ های فعال در حوزه فضای مجازی نسبت به اجرای طرح هوشمندسازی مدیریت پسماند با هدف بهینه سازی فرآیندهای جمع آوری از مبادی تولید و کنترل و نظارت بر اجرای عملکرد تمامی نیروی انسانی فعال در این حوزه در قالب 6 اپلیکیشن بر بستر یک پلتفرم مدیریتی با نام"بازماند"به صورت یکپارچه اقدام شود.

پلتفرم مذکور به عنوان نخستین بستر مدیریتی هوشمند در ایران این امکان را برای آموزش و اشتراک گیری، جمع آوری پسماند خشک از درب منازل و همچنین غرف بازیافت به صورت حساب کاربری مشترک و مدیریت اعتبار توسط کاربر و انتقال به مراکز پردازش ایجاد کرده است .
در حال حاضر پلتفرم بازماند مشتمل بر 5 اپلیکیشن قابل نصب در گوشی های هوشمند و یک سامانه تلفنی گویا جهت سهولت درخواست جمع آوری، مدیریت اعتبار و ... برای افرادی که فاقد تلفن همراه هوشمند و یا امکان استفاده از فضای مجازی را ندارند را شامل می شود که امکان ارتقای این پلتفرم در مدیریت پسماند تر نیز ایجاد شده است.
اول؛ اپلیکیشن "بازماند پروموتر" که برای آموزش، ثبت نام و احراز هویت آحاد جامعه توسط آموزشگران صورت می پذیرد. 
دوم؛ اپلیکیشن"خانه بازماند"برای استفاده متصدیان غرف و تحویل پسماند خشک از شهروندان در غرف بازیافت فعال می باشد. 
سوم؛ اپلیکیشن"مرکز تماس بازماند"شامل یک اپلیکیشن که توسط کاربر سامانه تلفنی گویا پاسخگو بوده و به شهروندان در خصوص درخواست جمع آوری پسماند خشک از درب منازل و یا مدیریت حساب ارائه خدمت می نماید ، ضمناً این سامانه تلفنی گویا نظرات، شکایات، انتقادات و پیشنهادات شهروندان را ثبت و پیگیری می نماید .
چهارم؛ "بازماندیار" اپلیکیشن مختص شهروندان برای درخواست آنلاین جمع آوری پسماند خشک و مدیریت اعتبار و نیز اطلاع رسانی به شهروندان است و در فروشگاه های مجازی"مایکت و کافه بازار" قابل دانلود می باشد . 
پنجم؛ "پیک بازماند" اپلیکیشن مختص رانندگان جمع آوری پسماند خشک می باشد که از طریق درخواست آنلاین و یا تلفنی شهروندان ثبت سفارش برای تحویل و توزین و ثبت میزان پسماند خشک در پلتفرم طراحی شده است.
ششم؛" بازماند ناظر" که امکان نظارت بر تمامی فرآیندها اعم از میزان جمع آوری پسماند خشک به تفکیک نوع پسماند، نوع جمع آوری و همچنین ورود و خروج و حضور آموزشگران، متصدیان غرف، رانندگان و موضوعات مدیریتی را فراهم می کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین