خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
مردم و شورایاری محله
کد مطلب: 27523
تاریخ انتشار: يكشنبه 16 تير 1398
یادداشت علی نوذرپور در روزنامه همشهری؛
پنجمین انتخابات شورایاری ها به زودی رنگ عملیاتی به خود می گیرد و شوراهایی در نبود شوراهای محله ایجاد می شود، نه آنچنان که می توانست باشد و قانون گذار می توانست آن را تعریف کند.

ولی غلفت مجلس شورای اسلامی را شورای اسلامی شهر تهران از اولین دوره ی خود به نحوی جبران کرد و انجمن شورایاری را پایه گذاری کرد و از آن زمان تاکنون همپای شورای شهر نفس کشیده و لنگان لنگان خود را به جلو کشیده است. هر چند که در جایگاه واقعی خود هیچ وقت قرار نگرفت ولی همچنان زنده است و به حیات خود ادامه می دهد.

اما شرط ادامه حیات این موجود حاصل تفکر اصلاح طلبی شورای شهر دوره اول، به اما و اگرهایی بسته است. این ها عبارتند از:

اول اینکه مردم آن را جدی بگیرند و به کارکردهای آن باور داشته باشند و بدانند در شرایط کنونی شهرهای ما؛ آنها می توانند صدای نیمه گرفته و خسته ی آنها باشند و خواسته ها و نیازهای آنها را به گوش شهرداران نواحی و مناطق شهر برسانند.
دوم آنکه شهرداریهای نواحی و مناطق باور داشته باشند؛ شورایاران می توانند عملکرد آنان را به مردم بازگو کنند و امکان همیاری و مشارکت مردم را در اداره امور محل، ناحیه و منطقه فراهم نمایند.
و سوم اینکه شورای اسلامی شهر تهران؛ آنها را یار خود بدانند و رفیق راه و در امر نظارت بر عملکرد مدیران اجرایی شهرداری ها، شورایاری ها را شریک خود بدانند و شورایاری ها نقاط ضعف و قوت مدیران شهری را به شورا گزارش دهند. 
در صورت جمع این 3 باور؛ انتخابات پیش رو موفق خواهد بود به این معنی که با مدیریت شهرداران و نظارت و حمایت شورای شهر حضور مردم در سطحی گسترده صورت خواهد پذیرفت و حضور انبوه و مشارکت حداکثری مردم؛ نمایندگانی واقعی مردم در محلات را راهی خانه شورایاری ها خواهد کرد. 
همچنین شهرداران مناطق و نواحی باید وقت کافی را گذاشته و تا برگزاری انتخابات؛ با باور به نقش بی دلیل شورایاران؛ مسولانه به عنوان روسای هیات های اجرایی از امکانات و توانمندی های اجرایی خود مایه بگذارند. 
شورای اسلامی شهر تهران با نظارت مستمر و حمایت کافی، از انتخابات پر شکوه و مشارکت مردم پشتیبانی کند و مردم با حضور گسترده، نمایندگان واقعی خود را انتخاب کنند.
در این میان بانوان نقش غیرقابل انکاری در انتخاباتی پرشور خواهند داشت. و به عنوان نیمی از جامعه ی شهری که فرصت و فراغت بیش از مردان برای انجام فعالیت های داوطلبانه و مردمی دارند و به عنوان مادران شهر؛ نقش مادرانه برای پرورش و بزرگ شدن این نهال نوپای جامعه مدنی را بر عهده گیرند.
روحانیون به عنوان رهبران معنوی در مساجد؛ تشویق و ترغیب مردم و جامعه مومن را عهده دار شوند و در کنار خود نهاد مردمی را به وجود آورند که در اتصال و ارتباط بهتر آنها با متن جامعه؛ همیار باشند.
جوانان برای ایجاد شهری زنده، پویا و متحرک؛ به میدان آیند هم خود نامزد شوند و هم دیگران را تشویق به حضور کنند. دانشجویان به عنوان روشنگران جامعه و پیشگامان آنها؛ مردم را هدایت به شکل گیری این نهاد مردمی کنند. بازنشستگان از فراغت حاصل از بازنشستگی بهره برداری کنند و خود را مهیای پذیرش مسئولیت های اجتماعی غیرانتفاعی کنند. مهندسین، پزشکان، پرستاران، کارگران، بازاریان و همه اقشار و گروه های اجتماعی تلاش کند تا نمایندگانی در این جمع مردمی داشته باشند.
با جمعی که یادآور شد؛ شاکله شورایاری به خوبی شکل خواهد گرفت و در 4 سال آتی می تواند مددیار مدیریت شهری باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین