خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
شورایاری ها ابزار گسترش جامعه مدنی
کد مطلب: 27531
تاریخ انتشار: پنج شنبه 3 مرداد 1398
در همایش انتخاباتی شورایاری محلات منطقه22 مطرح شد:
همایش انتخاباتی شورایاری محله های منطقه22 با حضور محمد سالاری عضو و رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، علی نوذرپور شهردار منطقه22 و مجتبی بدیعی رئیس هیات نظارت پنجمین دوره انتخابات شورایاری های محله منطقه22 برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی علی نوذرپور، محمد سالاری پور در این همایش انتخابات شورایاری را مظهر مردم سالاری در مدیریت محلی دانست و گفت: این انتخابات فرصتی برای تغییر و بهبود کیفیت زندگی در محلات تهران است. 

سالاری با بیان اینکه شورایاری ها به عنوان یکی از مهم ترین نمادهای جامعه مدنی هستند، افزود: در این دوره انتخابات باید تحکیم و تثبیت جایگاه این نهاد به عنوان حلقه رابط شورای شهر و محلات تهران بهبود یابد.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، با بیان اینکه نهاد شورایاری ها و ثمن ها به عنوان معتمدین مردم هستند، افزود: نامزدهای شورایاری به خاطر مسولیت اجتماعی به پای کار آمده اند و هیچ حقوق و دستمزدی دریافت نمی کنند.
وی تاکید کرد: تنها راه حل نجات مشکلات محلات شفاف سازی، تحقق نظارت همگانی و تحول بنیادی در بستر جامعه و محلات است.
 

تبعات بی توجهی به جایگاه شورایاری ها در کشور
در ادامه این همایش علی نوذرپور شهردار منطقه22 طی سخنانی گفت: اداره شورایی شهرهای کشور با وجود آنکه از تاکیدات مهم قانون اساسی در هنگام تدوین بود اما این اصل مهم تا سال ۱۳۷۷ و دولت نخست اصلاحات مورد توجه قرار نگرفت. 
شهردار منطقه22 با بیان اینکه حضور مردم در تمام شاکله نظام باید پرنگ باشد، افزود: به مرور زمان هرچه از انقلاب فاصله گرفتیم از روح قانون اساسی هم فاصله گرفته شد.
وی با بیان اینکه در قانون اساسی آمده است که کشور به اتکاء آرای عمومی اداره می شود، خاطر نشان کرد: اما متاسفانه به جایگاه شوراها و وظایف شورا در قوانین موضعه توجه نشده است و این بی توجهی اثرات منفی بر محلات شهر دارد.
نوذرپور با بیان اینکه با نظام شورایی واقعی و مردمی بسیار فاصله داریم، گفت: اساس تشکیل شورای شهر ایجاد پل ارتباطی بهتر میان شورای شهر با محله های تهران بود.
وی با بیان اینکه شورای شهر نخست در حقیقت به دنبال حلقه رابطی بودند از جنس افراد معتمد هر محل، ادامه داد: شورایاری ها این امکان را در اختیار شوراها قرار دادند تا معتمدان هر محل در شورایاری ها در مسیر اداره بهتر شهر تلاش کنند.
نوذرپور با اشاره به شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم، تاکید کرد: به باور من شورای شهر کنونی نیز از متخصص ترین، کارآمدترین و بهترین شورای شهر در ادوار مختلف است و به خوبی به وظیفه نظارتی خود می پردازد.
 

دموکراسی واقعی تنها در مقیاس محله قابل تحقق است
در ادامه این همایش مجتبی بدیعی رئیس هیات نظارت پنجمین دوره انتخابات شورایاری های محله منطقه22 با بیان اینکه امروزه ابتر بودن نظام شورایاری ها مشکل اصلی کشور است، گفت: نظام شورایی یک نظام سیستماتیک و غیر قابل حذف شدن است.
بدیعی در ادامه با بیان اینکه سالمترین و پاسخگوترین شورای شهر را در این دوره تجربه کرده ایم، افزود: شورای اسلامی شهر تهران باید خط توسعه شهر تهران را تعریف کند و به شهرداری تهران برای اجرا ابلاغ کند اما در حال حاضر عکس این موضوع در حال اتفاق است.
وی خاطر نشان کرد: دموکراسی واقعی تنها در مقیاس محله قابل تحقق است و جای دیگر نباید دنبال آن گشت.
رئیس هیات نظارت پنجمین دوره انتخابات شورایاری های محله منطقه22 با بیان اینکه مردم سالاری با دستور گرفتن بالا به پایین اجرا نمی شود، ادامه داد: فقط با اصلاح و اجرای قانون شوراها و شورایاری ها به مردم سالاری واقعی خواهیم رسید.
وی با تاکید بر شفاف سازی نقش و جایگاه شورایاری ها در مدیریت شهری گفت: این انتخابات به دنبال دخالت و مشارکت مردم در تصمیم گیری ها در سطح محلات است که اقداماتی باید در این زمینه انجام شود.
بدیعی همچنین تاکید کرد که شهردار تهران باید مجری برنامه های شورای شهر باشد در حالیکه در مقطع فعلی اینگونه نیست و شورای شهر از شهردار طلب ارائه برنامه می کند.

 

  

 

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین