خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
همه برای چیتگر
کد مطلب: 27557
تاریخ انتشار: چهارشنبه 27 شهريور 1398
بازید اعضای شورای اسلامی شهر تهران از بوستان چیتگر:
رئیس شورای اسلامی شهر تهران به اتفاق مجید فراهانی طی بازدیدی از بوستان جنگلی چیتگر از تسلط مدیریتی منطقه ۲۲ شهرداری تهران تقدیر و درخصوص رفع مشکلات این بوستان جنگلی بخصوص درخصوص آبیاری آن پیشنهادهای را مطرح کرد.

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در گذشته گزارشاتی در این خصوص به دست ما رسیده بود، گفت: خوشبختانه از نظر ساختاری و مدیریتی در منطقه ۲۲ تسلط وجود دارد که جای تشکر دارد و نشان میدهد حساسیت نسبت به موضوع وجود داشته است. مشکل اصلی چیتگر آب است اما با توجه به اینکه هزینه نگهداشت چیتگر هفت میلیارد تومان است و شاید با هزینه‌های پنهانی که وجود داشته این مبلغ به ۱۰ میلیارد تومان هم برسد. پس اولویت اصلی این بوستان باید تأمین هزینه‌های آب باشد.

وی با بیان اینکه آب مایه حیات همه چیز از جمله درختان چیتگر است،‌گفت: باید اولویت اول مدیریت این پارک، تأمین آب باشد و من امروز به رئیس سازمان آبفا تلفن خواهم کرد که آب این بوستان را برقرار کنند چرا که درختان تشنه هستند و لازم است که آب فوری به آن‌ها برسد و حتی علف‌ها و زمین‌ها را نمدار کنید تا از بروز آتش جلوگیری شود.
هاشمی با بیان اینکه در دنیا مشکل کم آبی وجود دارد اما آن‌ها به سمت سیستم آبیاری تحت فشار و کم مصرف رفته‌اند، گفت: کلا فضای سبز تهران دچار خلأ آبیاری تحت فشار است و به قول قبلی‌ها باید حرکت جهادی در این زمینه انجام شود.
وی با بیان اینکه حتی درختان خیابان‌ها نیز باید تحت آبیاری تحت فشار سیراب شوند، گفت: این آب می‌تواند از پساب تصفیه شده باشد و با لوله‌هایی به پای درخت برسد و حتی با کنترل هوشمند آب می‌توان زمان آبیاری و میزان آن را مشخص کرد اما از کل تهران شاید ۱۰ درصد فضای سبز نیز تحت آبیاری نیستند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در کشور می‌توان به راحتی ساختار آبیاری تحت فشار را ایجاد کرد، گفت: این سیستم در کشور تولید می‌شود و حتی می‌توان مشکل بیکاری را نیز حل کرد.
هاشمی با بیان اینکه آبیاری تحت فشار باید در شورا در قالب طرح یا لایحه‌ای بررسی شود، افزود: من تجربه‌ای در این موضوع دارم که با یک استخر کوچک و با آب کم می‌توان زمین‌های چند هکتاری را آبیاری کرد و آب را به پای درخت برد و از آب دزدی‌ها نیز جلوگیری شود.
وی گفت: گونه‌هایی باید در تهران کاشته شوند که هم سایه داشته باشند و هم کم مصرف باشند اما گونه‌شناسی در شهرداری مشکل دارد و همان ریتم و رویه سال‌های قبل ادامه دارد اما حالا باید درختانی کاشته شود که متناسب با اقلیم تهران باشند که باید در این خصوص بررسی شود.
مجید فراهانی نیز در جریان این بازدید گفت: عمده آتش افروزی ها در بوستان چیتگر به صورت تعمدی و هدایت شده انجام می شود تا به مدیریت شهری آسیب بزند. ما شاهد آتش سوزی های مکرر عمدی و تعمدی در چیتگر هستیم. با وجودی که قضاوت نمی کنیم چه کسانی این کار را انجام می دهند ولی متوجه شده ایم تنها ۲۰ درصد از آتش سوزیها، به صورت سهوی و توسط مردم انجام می شود که با آموزش های شهروندی، قابل کاهش است. ۸۰ درصد از آتش سوزیهای مکرر اخیر به صورت هدایت شده و به منظور ضربه زدن به مدیریت شهری است.
وی افزود: واقعیت اینجاست که در حال حاضر، اصلی ترین منبع آب برای تامین فضای سبز بوستان چیتگر، پساب فاضلاب است چون سهم چیتگر از آب خام شهری، به دلیل بدهی کلان ۱۲۰ میلیارد تومانی شهرداری منطقه ۲۲ به شرکت آب منطقه ای تهران، حدود ۶ سال است قطع شده است.
شهردار منطقه ۲۲ نیز گفت آتش افروزی ها در بوستان چیتگر باعث شده است تا دست کم ۱۰ نفر در امسال بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند.
علی نوذرپور، درباره آتش سوزی های بوستان چیتگر می گوید: آتش سوزی هایی که صورت می گیرد به دلیل رشد خوب علف ها در ابتدای امسال بود. برنامه ای را برای علف تراشی در بوستان گذاشتیم. برخی از علفها در معرض حریق است. حریقها چند منشا دارد. یکی از منشا ها، مربوط به شهروندان و بازیگوشی جوانان است. موردی داشتیم یک پدر و پسر مسابقه آتش افروزی گذاشته بودند که دستگیر شدند.
شهردار منطقه ۲۲ تهران توضیح می دهد: برخی از آتش افروزی ها تعمدی است که ما الان نمی توانیم حکم قطعی بدهیم. در سال جاری ۱۰ مورد دستگیری داشتیم که متهمان تحویل مقام قضایی شدند. ما برای اینکه بتوانیم سریعا حریق را خاموش کنیم، بالای تپه ها دیدبانی گذاشتیم و اکیپ موتورسواری های ما به کپسول آتش نشانی مجهز شده اند. به جز در روز انتخابات شورایاریها که آتش سوزی بزرگی صورت گرفت و حتی ماشین آتش نشانی هم آمد و به واسطه سرعتی که داشت، واژگون شد. آتش سوزی گسترده بعد از آن نداشتیم و بعضا آتش سوزی ها مربوط به پوشش علف بوده است.
او همچنین ضمن رد واگذاری ۴۰ درصد از آب چاه های بوستان به باشگاه های سوارکاری توضیح می دهد: اصلا واگذاری ۴۰ درصد آب به مجتمع های سوارکاری نداریم. این سوارکاریها به صورت قرارداد مشارکتی با شهرداری ها شکل گرفته اند. احتمال دارد آب هم در اختیار این مجتمع ها گذاشته شده باشد. روزانه ۴ ساعت آب با دبی ۲ اینچی در اختیار مجتمع ها قرار می گیرد و واگذاری ۴۰ درصد آب چاه ها، صحت ندارد.
نوذرپور تصریح کرد: در حال حاضر شرکت اب منطقه ای تهران می گوید شما باید ۱۲۰ میلیارد تومان بابت حق انشعاب آب به ما پرداخت کنید. صورتحساب ۳۰ میلیارد تومانی هم برای آب بها صادر کرده اند و می گویند تا این مبالغ پرداخت نشود، ما ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب خام برای بوستان چیتگر طلبکاریم که به دلیل این بدهی، ۶ سال است به ما این آب را نداده اند.
شهردار منطقه ۲۲ درباره حمله آفات به چیتگر می گوید: پس از خشکسالی سال ۹۲، بلافاصله هجوم آفات به بوستان چیتگر آغاز شد. لذا اصلی ترین دلیل طغیان آفات، کم آبی است. واقعیت اینجاست که اقلیم غرب تهران در ابتدای دهه ۴۰ بسیار پربارش بود ولی الان تبدیل به اقلیم خشک شده است. در ابتدای احداث این بوستان، نیاز به آبیاری نبود ولی الان باید میزان زیادی از آب برای فضای سبز صرف شود. منتهی به دلیل کم آبی، مشکل آفات را هم داریم که باعث طغیان آفات و بحران در ۶ نقطه در بوستان چیتگر شده است.
معاون خدمات شهری منطقه ۲۲ نیز در جریان این بازدید از صرف سالیانه هفت میلیارد تومان برای نگهداری پارک چیتگر خبر داد و اعلام کرد که به دلیل قطع آب خام، درختان چیتگر دچار شیوع آفت شدند.
احسان صفایی گفت: در حال حاضر پارک چیتگر ۸۰۴ هکتار است و مشکل اصلی آن قطع آب خام، شیوع آفت و عدم وجود چارت سازمانی و همچنین عدم تأمین اعتبارات مورد نیاز و عدم تعیین تکلیف بهره‌برداری اراضی بالای ۱۴۰۰ که زیر نظر منطقه ۲۲ است، می‌باشد.
وی با بیان اینکه در شهریورماه سال گذشته با تصفیه‌خانه موجود در منطقه تفاهم کردیم که پساب به چیتگر منتقل شود، گفت: ۲۴۰ مترمکعب از تیرماه پساب داخل چیتگر آمده و آبیاری به شیوه ثقلی شروع شده است و تا آخرین نقطه اگر بخواهیم آبیاری کنیم، یک ماه طول می‌کشد که در حال حاضر یک دوره چیتگر به صورت کامل آبیاری شده و به نظر می‌رسد در آینده نزدیک دور دوم نیز تکمیل شود که بعد از دو سال چیتگر را آبیاری کردیم.
صفایی با بیان اینکه آبیاری قطره‌ای چیتگر نیمه تمام باقی مانده بود و نیمه شرقی ۸۵ درصد و نیمی غربی ۳۰ درصد تکمیل شده است، اظهار کرد: سال گذشته به دلیل کاهش آب، سرویس‌های بهداشتی یکی در میان فعالیت می‌کردند اما الان توانستیم با احیای برخی چاه‌ها مشکل را حل کنیم.
معاون خدمات شهری منطقه ۲۲ درباره شیوع آفت نیز با بیان اینکه یک سال بعد از کم آبی و قطع مقطعی آب، آفات در پارک شیوع پیدا کردند، گفت: مشکل کم آبی موجب شد که آفات بیشتر شیوع یابند و توانستیم کانون شیوع آفات را شناسایی کنیم اما دقت داشته باشید که وقتی چیتگر احداث شد اقلیم تهران متفاوت بود و به دلیل برف و باران‌ها اصلا روی آبیاری این بوستان حساب نکرده بودند اما حالا به دلیل مشکلات و تغییر اقلیم باید فکری به حال چیتگر کرد.
وی با بیان اینکه دو پیمانکار در فاز شرقی و غربی چیتگر فعال هستند، عنوان کرد: سالانه هفت میلیارد تومان هزینه نگهداری چیتگر می‌شود و ۴۰۰ نیروی کارگری و ۱۰ نیروی شهرداری در این پارک فعال هستند.

عکس : امیر گلی پور

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین