خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
بررسی ساز و كار اجرای اتاق مادر و كودك در فضاهای عمومی
کد مطلب: 27573
تاریخ انتشار: پنج شنبه 18 مهر 1398
در بیست و پنجمین جلسه کمیسیون طراحی شهری صورت گرفت؛
بیست و پنجمین جلسه کمیسیون طراحی شهری با موضوع بررسی ساز و كار اجرای اتاق مادر و كودك در فضاهای عمومی و بررسی پیشنهاد استفاده از سایبان در نمای شهری به منظور كاهش مصرف انرژی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی علی نوذرپور، اگرچه شهر دوستدار کودک و شهر همه شمول از رویکردهایی هستند که در ادبیات شهری ایران چندان جدید محسوب نمی شوند، با این وجود و همچنان بسیاری از فضاهای شهری کشور حضور بی دغدغه گروه های مختلف جامعه از جمله بانوان و كودكان را فراهم نمی آورند. در این میان نبود مكان های مناسب جهت رسیدگی به نوزادان و کودکان در فضاهای عمومی واجد اهمیت بسیار است. 

ایده ایجاد این اتاق های موسوم به اتاق مادر و کودک (و در مواردی اتاق پدر و کودک) حدود یك دهه پیش توسط خانم مرجان مرتضوی از کارمندان سابق شهرداری تهران در پایتخت مطرح و به صورت محدود در برخی مكان های عمومی از جمله پایانه های حمل و نقل برون شهری راه اندازی شده و امروز در برخی از فضاهای شهری، ایستگاه های مترو و مراکز خرید جدید امری پذیرفته شده است.
یكی از مهمترین كاركردهای این اتاق‌ ها، فراهم كردن فرصت بیشتر برای حضور مادران در فضاهای عمومی و بیرون از خانه است. با توجه به اینكه بسیاری از مادران پس از به دنیا آمدن فرزندانشان به این علت كه نمی توانند مانند قبل از این شرایط به كارهای خود برسند احساس محدودیت می كنند، این اتاق ها فرصتی برای حضور آنها به همراه فرزندانشان را ایجاد می كند. در واقع مادران وقتی بدانند بیرون از خانه فضایی هست كه می توانند با آرامش به فرزندان خود رسیدگی كنند، این موضوع بر سبك زندگی، نگاه به خود و تجربه مادرشدن آنها تاثیرگذار است.
از منظر کلان، دستیابی به این شرایط تحقق برخی جنبه های عدالت جنسیتی در استفاده از فضاهای شهری را به دنبال داشته که خود زمینه ساز تحقق شعار تهران شهری برای همه (به صورت خاص) خواهد بود.
در این جلسه مرجان مرتضوی به بیان پیشینه موضوع و اقدامات انجام شده توسط وی در راستای تدوین و تصویب مستندات قانونی طرح به پرداخت.
در پایان جلسه، علی نوذرپور شهردار منطقه بر پیگیری اجرای مستندات قانونی طرح توسط معاونت امور اجتماعی و فرهنگی منطقه (با محوریت اداره امور بانوان)، نظارت بر اجرای مستندات قانونی طرح در زمان صدور پروانه و پایان کار ساختمانی توسط معاونت شهرسازی و معماری منطقه، پیگیری تامین اعتبار اجرای مستندات قانونی طرح در بودجه سال 1399 توسط معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری منطقه و پیگیری ساز و کار اجرای مستندات قانونی طرح در ایستگاه های مترو توسط معاونت حمل و نقل و ترافیک منطقه تاکید کرد. در ارتباط با دستور جلسه دوم نیز ضمن استقبال از طرح موضوع توسط کمیته نما و منظر شهری، مقرر گشد پیشنهادات اجرایی طرح تدقیق و مورد بررسی قرار گیرد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین