خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
وظایف نامرتبط شهرداری
کد مطلب: 27577
تاریخ انتشار: دوشنبه 29 مهر 1398
یادداشت علی نوذرپور در روزنامه اعتماد ؛
شهرداری‌ها در وضعیت كنونی، فعالیت‌ها و اقداماتی انجام می‌دهند كه در قوانین مرتبط اشاره‌ای به آنها نشده است.

همچنین در برنامه پنج‌ساله و بودجه مصوب شهرداری‌ها نیز می‌توان به این موارد برخورد. هر چند كه فرض بر این است كه با توجه به تایید مصوبات شورا یا عدم رد آنها توسط فرمانداری؛ انطباق وظایف و ماموریت‌های محوله با قوانین و مقررات كشور سنجیده می‌شود. ولی در بودجه‌ها و برنامه‌های مصوب نیز مواردی اینچنین دیده می‌شود.


در قسمی كه شهرداری‌ها به عرصه‌هایی ورود می‌كنند كه در زمره وظایف سایر دستگاه‌های اجرایی است و این پدیده نتایجی به همراه داردكه تحلیل آن در تدوین برنامه راهنمای آتی مفید است. از جمله می‌توان به انجام وظایف موازی توسط شهرداری‌ها و دستگاه‌های یاد شده اشاره كرد. وظایفی كه برای انجام آنها هزینه‌های دوباره و چند باره می‌شود. هزینه‌ها هم از عوارض مردم و مالیات ماخوذه یا فروش منابع كشور تامین می‌شود. جدای از هدررفت منابع، انجام موازی كارها، توسط نهادهای مختلف با جهت‌گیري‌ها و اهداف متفاوت، تاثیرات مورد انتظار را به همراه نخواهد داشت، ضمن اینكه انجام وظایفی كه دستگاه‌های تخصصی برای آن وجود دارد، توسط شهرداری‌ها بدون داشتن تخصص‌ و مهارت‌ مورد نیاز، بهره‌وری لازم را به همراه نخواهد داشت.
بررسی‌ها نشان می‌دهد فعالیت‌های مذكور عمدتا در حوزه‌های فرهنگی- اجتماعی و محیط‌زیستی قابل مشاهده و ردیابی است.
سوال اساسی این است كه در قبال این وضعیت چه باید كرد؟و اساسا چرا این وضعیت پیش آمده است؟ بررسی روند مدیریت شهری به‌ویژه در كلانشهرها و به صورت خاص شهرداری تهران حكایت از افزایش منابع درآمدی آنها از ساخت و سازهای شهری در دهه‌های اخیر دارد؛ درآمدهای هنگفتی كه منجر به 2 نتیجه مشخص شده است؛
الف) ورود به وظایف سایر دستگاه‌ها به ویژه در حوزه‌های فرهنگی- اجتماعی
ب) افزایش تعداد نیروهای انسانی در شهرداری و حجیم شدن تشكیلات آنها

برای برون‌رفت از این وضعیت هم 2رویكرد قابل پیگیری است؛
1- حذف وظایف سایر دستگاه‌ها از وظایف شهرداری‌ها و پرداختن به وظایف و ماموریت‌هایی كه قانون انجام آنها را بر شهرداری‌ها تكلیف كرده است.
2- ارایه لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی مبنی بر انتزاع وظایف یادشده از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و سایر موسسات عمومی دولتی و غیردولتی و واگذاری آنها به شهرداری‌ها.
جدای از 2 رویكرد مورد اشاره، ادامه وضعیت فعلی، میسور نخواهد بود و تبعات منفی به همراه خواهد داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین