خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
نگاه مطالعاتی و پژوهشی باید به یک فرهنگ تبدیل شود/ضربه ای که دولت احمدی نژاد به پژوهش زد
کد مطلب: 27586
تاریخ انتشار: سه شنبه 14 آبان 1398
شهردار منطقه۲۲ در شورای پژوهش و نوآوری منطقه مطرح کرد:
شهردار منطقه22 در نشست مشترک با محمدحسین بوچانی رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با بیان اینکه نگاه مطالعاتی و پژوهشی باید به یک فرهنگ تبدیل شود، افزود: مدیران باید با نگاهی کنجکاو و موشکافانه به پدیده‌های پیرامون خود نگاه کنند و نسبت به آنچه پیرامونش می‌گذرد، حساس و ذهنی پویا و پرسشگر داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی علی نوذرپور،  علی نوذرپور شهردار منطقه۲۲ در نشست مشترک با محمدحسین بوچانی رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران بر اهمیت بهره‌گیری از پژوهشگران برای حل معضلات شهری تأکید کرد و گفت: اگر به دنبال شکوفای شهر در آینده هستیم باید تمام اقداماتمان بر اساس مطالعات و پژوهش باشد.
نوذرپور با بیان اینکه، بیشتر مدیران برای زینت کار خود از تحقیق و پژوهش استفاده می کنند، افزود: مطالعات و پژوهش در کشورمان در جایگاه اصلی خود قرار ندارند و این یک خطر جدی است.
وی تاکید کرد تا زمانی که مطالعات و پژوهش در جایگاه واقعی خود قرار نگیرد نباید منتظر توسعه در کشورمان باشیم.
شهردار منطقه22 با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل عدم وجود مطالعات و پژوهش از گذشته هم عقب تر افتاده ایم، خاطرنشان کر: در دولت نهم و دهم به شدت به موضوع مطالعات و پژوهش ضربه زده شد و بعد از آن در دولت های یازدهم و دوازدهم هم نتوانستند ضربه های وارد شده را بازگردانند.
نوذرپور بر عقب ماندگی جدی در حوزه مطالعات و پژوهش در کشور تاکید کرد و ادامه داد: با نگاهی به سابقه پژوهش و کار پژوهشی در ایران، خواهیم دانست که کشورمان در این حوزه، جایگاه مناسبی ندارد. توجه به آمار تعداد محققان کشور، سهم بودجه در نظر گرفته شده برای پژوهش، تعداد مراکز تحقیقاتی و... در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته، نشان از لزوم تدبیر هرچه بیشتر مسئولان در این باره دارد.

وی با بیان اینکه نگاه مطالعاتی و پژوهشی باید به یک فرهنگ تبدیل شود، افزود: مدیران باید با نگاهی کنجکاو و موشکافانه به پدیده‌های پیرامون خود نگاه کنند و نسبت به آنچه پیرامونش می‌گذرد، حساس و ذهنی پویا و پرسشگر داشته باشند.
نوذرپور با بیان اینکه قرار بود برنامه ریزی ها در کشور از پایین به بالا باشد و از محلات به بالا داده شود، گفت: اما در حال حاضر اینگونه نیست و برنامه ریزی ها به صورت احکامی از بالا به پایین دست صادر می شود.
وی با بیان اینکه در منطقه22 در حوزه مطالعات و پژوهش اقدامات شایسته ای اتفاق افتاده است، افزود: در منطقه22 قبل از انجام اقدامات طرح مطالعات و پژوهشی انجام می شود و بعد از آن به اجرا می رسد و باید دیگر مناطق هم به این گونه اقدام کنند.
نوذرپور با پیشنهاد اینکه انجام مطالعات و پژوهش قبل از اجرا برنامه ها، برای شهرداران مناطق و نواحی باید یکی از شاخص های ارزیابی آنان باشد، ادامه داد: مرکز مطالعات شهرداری می تواند کمک شایانی به انجام برنامه ریزی از محلات به بالا دست کند.
شهردار منطقه22 با بیان اینکه اجرای پروژه مهم نیست بلکه میزان رضایتمندی شهروندان محلات از آن پروژه مهم تر است، خاطرنشان کرد: اینکه این پروژه در چه مقیاسی و چه اندازه ی انجام می شود مهم نیست بلکه نیاز شهروندان محله نسبت به آن پروژه مهم است.
وی با اشاره به پل طبقاتی صدر که در مدیریت شهری گذشته اجرا شد، افزود: در مدیریت شهری گذشته پروژه های بزرگ عمرانی زیادی اجرا شد و اجرای آنها همیشه مورد بحث و بررسی در میان پژوهشگران است و این نشانگر عدم وجود کار مطالعاتی و پژوهشی قبل از اجرا است.

در ادامه این نشست محمدحسین بوچانی رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران ضمن تمجید از منش و روش اخلاقی و مدیریتی علی نوذرپور، طی سخنانی گفت: هر اقدامی بدون اندیشه و فهم مطالعاتی انجام شود به مانند تیری در تاریکی انداختن است و این گونه اقدام کردن ها باید در شهرداری تهران حذف شود.
رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به سطل های زباله مکانیزه در شهر، افزود: قرار بود این سطل های مکانیزه مشکلاتی را در شهر حل کنند اما در حال حاضر می بینیم که مشکلاتی را به شهر اضافه کردند و در یک طرح جامع در حال جمع آوریشان هستیم.
وی با بیان اینکه شورای پژوهش و نوآوری در مناطق سعی دار تا این گونه مشکلات مدیریتی را حل کند، خاطرنشان کرد: با حل این مشکلات می توانیم شکاف بین حوزه ستاد و مناطق را از بین ببریم.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین