خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
نژاد بهرام :منطقه 22 پرچم پیشگیری را بالا برده است
کد مطلب: 27612
تاریخ انتشار: يكشنبه 24 آذر 1398
در مراسم بهره‌ برداری از پروژه‌های مناسب سازی ویژه معلولان در منطقه ۲۲ مطرح شد:
دکتر زهرا نژاد بهرام عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران یک نیم روز را مهمان منطقه 22 بود و از برخی پروژه های این منطقه بازدید کرد.

او ابتدا به دهکده المپیک رفت و بر ضرورت عدم تعرض دانشگاه علامه طباطبایی به بافت مسکونی تاکید کرد.این عضو شورای اسلامی شهر تهران همچنین از ابتکار عمل شهردار ناحیه 1 در سپردن امور محله به مدیران محله و حضور مدیران ناحیه در منازل افراد دارای معلولیت و نیز خانواده شهدا برای رسیدگی به درخواست های آنان قدردانی کرد.
 نژاد بهرام سپس به شهرک مروارید شهر رفت و بر ضورت تامین ایمنی در ساخت و سازهای این شهرک تاکید کرد.
 مقصد بعدی عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران پیکان شهر بود.به گفته نژاد بهرام قبل از حضور در پیکان شهر تصور دیگری از نگهداشت این شهرک داشت اما تمیز بودن و آراستگی محیطی علی رغم قدیمی بودن بافت آن موجب خرسندی نژاد بهرام شد و از شهردار ناحیه 3 منطقه 22 بواسطه رسیدگی به وضعیت این شهرک قدردانی کرد.
 گذر فرهنگی تاراز که به زودی به بهره برداری می رسد مقصد دیگر عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران بود که از این پرژه جدید التاسیس منطقه 22 بازدید کرد.او با ابراز خرسندی از احداث گذر فرهنگی تاراز پیشنهاد کرد گروه های موسیقی دانشجویی بتوانند از ظرفیت این مکان استفاده کنند.
 برنامه پایانی دکتر نژاد بهرام حضور در بهره‌ برداری از پروژه‌های مناسب سازی ویژه معلولان در منطقه ۲۲ بود . او به شهرداری منطقه ۲۲ از دو جهت تبریک گفت؛ اول اینکه پروژه های مربوط به مناسب سازی سال ۹۷ را به درستی انجام داده و در اتمام پروژه های تعریف شده سال ۹۸ شتاب بیشتر و کیفی تری داشته.
 نژادبهرام با خطاب قراردادن علی نوذرپور، شهردار منطقه ۲۲، ایجاد سامانه تلفنی ویژه معلولین در ناحیه یک این منطقه را فرصتی استثنایی دانست و از او که پرچم پیشگیری از نامناسب سازی را بالا برده است، تشکر ویژه کرد.
 نژاد بهرام با تأکید براینکه در مسیر مناسب سازی باید حواسمان به پیشگیری و بهبود باشد، عنوان کرد: پیشگیری بهتر از بهبود است و با این اقدام بر حجم شهری که نامناسب است اضافه نخواهیم کرد.
 وی افزود: نظام‌نامه و شیوه نامه لازم توسط معاونت فنی و عمران شهرداری تهیه و نظام فنی شهرداری و سازمان استاندارد نیز آن را تأیید کرده است. باید دست به دست هم دهیم ‌ از شهرداری تهران درخواست کنیم که نسبت به پیشگیری پیشگام باشند. این طور به نظر نرسد که فقط معلولیت برای دیگران است و ما همیشه سالم هستیم.
 نژاد بهرام با اشاره به اینکه سال‌ها طول کشیده تا سنگ روی سنگ شهر گذاشته شود، گفت: لذا توجه به این موضوع موجب می‌شود که کلیه شهروندان از شهر استفاده کنند.
 عضو شورای اسلامی شهر تهران، بیان کرد: منطقه ۲۲ توانسته پروژه‌های سال ۹۷ را انجام دهد و پروژه‌های سال جاری را با شتاب به اتمام برساند. همچنین توانسته ظرفیت خوبی برای خود در دیگر مناطق بدست آورد.
 در ادامه مراسم زینب نصیری مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه بسیار مهم است که برای تصمیم‌گیری در مورد پروژه‌های مناسب سازی، حضور ، نظرات، دقت و‌ مشارکت معلولان هم دخیل باشد، تصریح کرد: مناسب سازی و در دسترس پذیری شهر علاوه براینکه یک موضوع شهرسازی است یک موضوع اجتماعی هم تلقی می‌شود. امروز آمارهای جهانی نشان می‌دهد که ۱۵ درصد شهروندان شهرها را افراد معلول تشکیل می‌دهند که باید این را به جمعیت سالمندان اضافه کنیم، پدران و مادرانی که فرزند کوچکی دارند و همچنین افرادی که به صورت موقت دچار انواع معلولیت‌ها می‌شوند. این آمار نشان می‌دهد که ‌همه ما در معرض انواع بیماری‌ها هستیم.
 وی تأکید کرد: تا زمانیکه پیگیری مناسب سازی اتفاق نیفتد و استمرار نداشته باشد نمی‌توان شاهد اتفاقات خوب در سطح مناطق بود. درحال حاضر شاهد شهری هستیم که عدم وضعیت مناسب سازی آن طی سال‌های گذشته به دلایل متعدد انباشت شده است. متأسفانه بسیاری از افراد امکان تردد از مسیرهای شهری را ندارند و در این میان هم بودجه‌ها محدود است.
 نصیری نیازسنجی از افراد معلول بابت انجام پروژه‌های مناسب سازی را یک اتفاق خوب دانست و گفت: از افراد معلول بابت مکان‌های پر تردد نظرسنجی می‌شود تا مناسب سازی آن در الویت قرار گیرد. این اتفاق در منطقه ۲۲ هم رخ داد.
 مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران با اشاره به اینکه متأسفانه بخش قابل توجهی از معلولان جامعه نمی‌توانستند از فضای سرای محله در شهر استفاده کنند، تصریح کرد: امروز ۲۲ سرای محله مناسب سازی شده در شهر تهران وجود دارد که شاهد بهره برداری از یکی از آنها در منطقه ۲۲ هستیم. البته فاصله بسیاری با مناسب سازی ۳۵۲ سرای محله داریم. سرای محله اولین فضایی است که حضور و مشارکت مردم می‌تواند در آن شکل بگیرد.
 نوذرپور: تهران برای مردان میانسال طراحی شده است
 علی نوذر پور در ادامه مراسم با بیان اینکه کلیه شهرداران تهران یک هدف را دنبال می‌کردند و آن هم دسترس پذیری شهر برای همگان بود، توضیح داد: دوره‌ای عنوان شد که شهر باید مختص زنان باشد و در جهت آن گام برداریم. درحال حاضر هم مدیریت شهری جدید شعار تهران شهری برای همه را اعلام کرده است و در جهت آن اهداف خود را برنامه ریزی می‌کند. مناسب سازی شهر یکی از اهداف جدی شهردار تهران است.
 وی تصریح کرد: اما اینکه تهران باید مناسب سازی و شهری برای همگان شود موید این موضوع است که شهر ما مناسب بهره برداری برای کلیه آحاد شهری نیست. شهر برای مردان طراحی شده است آن هم نه مردان جوان یا پیر بلکه برای مردان میانسال. به همین علت سایر اقشار موانع و محدودیت‌هایی دارند.
 شهرداری منطقه 22 تهران با اشاره به اینکه اقداماتی در همه مناطق تهران درحال انجام است تا فضاهای درحال تولید را مناسب سازی شده تحویل شهروندان دهند، گفت: این امر میسر نمی‌شود مگر با مشارکت مردم و به خصوص افراد دارای معلولیت و محدودیت. مشارکت پذیری افراد معلول در مدیریت شهری موجب می‌شود شهر سریع‌تر به مقصد مناسب سازی دست یابد.
 به گفته نوذرپور؛ کلیه افراد حقیقی و حقوقی باید اهداف و ماموریت‌های خود در حوزه مناسب سازی را به نحو احسن به انجام برسانند. منطقه 22 مجموعه‌ای متشکل از مجموعه‌های تجاری، مسکونی، تفریحی، اداری و ورزشی است که باید در چهارچوب قانون معلولان، مناسب سازی شوند.
 وی در این خصوص بیان کرد: البته اخطارهایی در خصوص مناسب سازی به مالکان داده شده که باید متناسب با اهداف مدیریت شهری حرکت کنند. اگر قرار است که شهر بدون مانع و همچنین برای استفاده همگان باشد، باید سازمان‌های دولتی و خصوصی در راستای قانون معلولان حرکت کنند. باید امر مناسب سازی را امر جدی و ضروری بدانیم. شهرداری هم اجرای قانون را پیگیری می‌کند تا با سرعت بیشتری برنامه‌ها پیش رود.
 وی با بیان اینکه منطقه 22 در دو دهه اخیر رشد شتابان و سریعی داشته که نتیجه آن ظهور سکونتگاه‌ها و فضاهای خصوصی بوده است، افزود: اما در بخش فضاهای عمومی و سرانه‌های عمومی متناسب با احداث این مجموعه‌ها اقداماتی صورت نگرفته است. تلاش می‌کنیم که این عقب ماندگی جدی را جبران کنیم. البته ملاحظات مناسب سازی فقط مربوط به ساختمان‌ها نیست و باید در حوزه حمل و نقل هم توجه ویژه به آن شود.
 علی نوذر پور در ادامه مراسم با بیان اینکه کلیه شهرداران تهران یک هدف را دنبال می‌کرند و آن هم در دسترس پذیری شهر برای همگان بود، توضیح داد: دوره‌ای عنوان شد که شهر باید مختص زنان باشد و در جهت آن گام برداریم. درحال حاضر هم مدیریت شهری جدید شعار تهران شهری برای همه را اعلام کرده است و در جهت آن اهداف خود را برنامه ریزی می‌کند. مناسب سازی شهر یکی از اهداف جدی شهردار تهران است.
 وی تصریح کرد: اما اینکه تهران باید مناسب سازی و شهری برای همگان شود موید این موضوع است که شهر ما مناسب بهره برداری برای کلیه آحاد شهری نیست. شهر برای مردان طراحی شده است آن هم نه مردان جوان یا پیر بلکه برای مردان میانسال. به همین علت سایر اقشار موانع و محدودیت‌هایی دارند.
 شهرداری منطقه 22 تهران با اشاره به اینکه اقداماتی در همه مناطق تهران درحال انجام است تا فضاهای درحال تولید را مناسب سازی شده تحویل شهروندان دهند، گفت: این امر میسر نمی‌شود مگر با مشارکت مردم و به خصوص افراد دارای معلولیت و محدودیت. مشارکت پذیری افراد معلول در مدیریت شهری موجب می‌شود شهر سریع‌تر به مقاصد مناسب سازی دست یابد.
 به گفته نوذرپور؛ کلیه افراد حقیقی و حقوقی باید اهداف و ماموریت‌های خود در حوزه مناسب سازی را به نحو احسنت به انجام برسانند. منطقه 22 مجموعه‌ای متشکل از مجموعه‌های تجاری، مسکونی، تفریحی، اداری و ورزشی است که باید در چهارچوب قانون معلولان، مناسب سازی شوند.
 وی در این خصوص بیان کرد: البته و اخطارهایی در خصوص مناسب سازی به مالکان داده شده که باید متناسب با اهداف مدیریت شهری حرکت کنند. اگر قرار است که شهر بدون مانع و همچنین برای استفاده همگان باشد، باید سازمان‌های دولتی و خصوصی در راستای قانون معلولان حرکت کنند. باید امر مناسب سازی را امر جدی و ضروری بدانیم. شهرداری هم اجرای قانون را پیگیری می‌کند تا با سرعت بیشتری برنامه‌ها پیش رود.
 وی با بیان اینکه منطقه 22 در دو دهه اخیر رشد شتابان و سریعی داشته که نتیجه آن ظهور سکونتگاه‌ها و فضاهای خصوصی بوده است، افزود: اما در بخش فضاهای عمومی و سرانه‌های عمومی متناسب با احداث این مجموعه‌ها اقداماتی صورت نگرفته است. تلاش می‌کنیم که این عقب ماندگی جدی را جبران کنیم. البته ملاحظات منماسب سازی فقط مربوط به ساختمان‌ها نیست و باید در حوزه حمل و نقل هم توجه ویژه به آن شود.
 در ابندای این مراسم اصلانی، دبیر کانون معلولان منطقه ۲۲ گفت: در حال حاضر در کمیته مناسب‌سازی منطقه از خود افراد معلول استفاده می شود که نشان از توجه مسئولان شهری در منطقه ۲۲ به معلولان دارد.
 وی همچنین به شهردار منطقه پیشنهاد داد که در میان مشاوران خود، مشاور معلولان هم گنجانده شود تا دغدغه آنان مورد توجه ویژه قرار گیرد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین