خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
وظیفه شورایاری ها تصدی گری مالی نیست
کد مطلب: 27632
تاریخ انتشار: چهارشنبه 18 دي 1398
پایگاه اطلاع رسانی علی نوذرپور خبر داد:
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: قرار است شورایاری ها به عنوان یک نهاد مردمی به دنبال یکپارچه کردن ظرفیت های محلی برای رفع مشکلات محلات و ناظر بر اقدامات مدیریت شهری باشند .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی علی نوذرپور، دکتر محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با دبیران شورایاری محلات منطقه22 دیدارکرد و پاسخگوی مشکلات و درخواست های نماینگان شهروندان منطقه22 بود.
در این دیدار که علی نوذرپور شهردار منطقه22 و مدیران شهری منطقه نیز حضور داشتند، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی و شهدای مقاوت، طی سخنانی گفت: تشکر از حضور مردم در بدرقه این شهید دارم که یک انسجام بی نظیر ملی را رقم زدند.
سالاری با بیان اینکه در حال حاضر بعد از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی هنوز شاهد یکسری از ناکارامدی ها هستیم، گفت: دلیل این موضوع فقط الویت پیگیری منافع شخصی بر منافع ملی و عموم مردم است.
وی با تشکر از اقدامات مدیریت شهری منطقه22 که به صورت محلی و میدانی در حال انجام و پیگیری است ادامه داد: در جلسات با شورایاری ها، گفتگوها و حل مشکلات در مورد عموم مردم وشهروندان محلات است و این ارتباط دوسویه بین مدیریت شهری و شورایاری ها کاملا در این جلسه مشهود بود و جای تشکر دارد.
سالاری با بیان اینکه شورای شهر، شورایاری ها و شهرداری یک خانواده محسوب می شوند، خاطر نشان کرد: این خانواده باید صورت مسئله مشکلات مالی حال حاضر و بدهی 50 هزار میلیارد ریالی شهرداری به پیمانکاران را بدانند و بپذیرند. 
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران به اشتباهات فاحش مدیریت شهری گذشته اشاره کرد و گفت: شهرداری در گذشته به اشتباه زمین ها و املاک ارزشمند پایتخت را به غیر فروخت و به تبع آن مشکلات زیادی را برای مدیریت جدید شهری ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه به خاطر حال عده ای از شهرندان از قانون گذر نکنیم ، گفت: شما شورایاری ها نمایندگان مردم هستید و باید رفاه و جانب تمام شهروندان را در خواسته هایتان از مدیریت شهری در نظر بگیرید.

با الویت بندی برنامه ها را باید به جلو بریم 
سالاری با بیان اینکه باید با الویت بندی و برنامه ریزی اقدامات را به جلو ببریم، افزود: در برنامه پنج ساله سوم مجموعه آرزوهای خوبی برای شهر تهران نوشته شده است اما ایا منابع مالی آن دیده شده است؟
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران، تاکید کرد بسیاری از برنامه های برنامه پنج ساله سوم قادر به اجرا نیست و باید با توجه به منابع مالی و الویت بندی اجرایی شود و شفاف شهروندان را در روند اقدامات بگذاریم.

اشتباهات مدیریت شهری قبلی باعث تغییر الگو منطقه22 شد
وی با اشاره به اینکه منطقه22 قرار بود الگوی نوین توسعه پایدار شود، گفت: اما متاسفانه به دلیل اشتباهات گذشتگان این منطقه به یک الگوی عدم رعایت اصول شهرسازی ، توسعه پایدار و ... تبدیل شده است.
سالاری با بیان اینکه ما، شهردار منطقه22 را به عنوان یک شهردار متخصص و مقید بر اصول شهرسازی و معماری می دانیم ، ادامه داد: تصمیمات مدیریت شهری منطقه بر پایه حفظ صیانت از محیط زیست بوده و در مورد درآمدزایی منطقه از روشی استفاده نمی کند و پایبند منافع شهروندان منطقه است.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مشکلات محلات منطقه22، خطاب به شورایاری ها، افزود: شورایاری ها باید وارد عمل شوند و از تمام ظرفیت های محلی از جمله خیرین، نخبگان، سرمایه داران، بنگاها، نهاد های مردمی، بسیج محلات و ... را برای حل مشکلات و نیازهای محلات خود مشارکت دهند.
وی به توسعه محله محوری که توسط معاونت برنامه ریزی قرار بر اجرا است اشاره کرد و گفت: با اجرای اینگونه طرح ها می توانیم اقدامات کوچک محلی داشته باشیم و در نتیجه  آن رضایتمندی بالای شهروندان در محلات رقم خواهد خورد.

 

افزایش حضور سرمایه گذاران در برنامه های شهری
 سالاری با بیان اینکه با توجه به مشکلات مالی شهر باید سرمایه گذاران بخش خصوصی را در برنامه ها و پروژه های شهری افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: نگاه منفی جامعه به ملاقات های مدیران شهری با سرمایه گذاران یکی از آفت های است که نمی گذارد این مهم انجام شود در صورتی که این موضوع یک اقدام برد، برد محسوب می شود و شما شورایاری ها باید به ما در حذف این نگاه منفی جامعه کمک کنید.
 رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در این مدت در مورد توسعه حمل و نقل عمومی اقدامات خوبی انجام شده است اما کافی نیست، ادامه داد: آوردن مترو به منطقه با مشارکت سرمایه گذاران منطقه از اقدام خوب مدیریت شهری منطقه22 است که بسیار قابل تحسین و پسند شورای شهر شد.
 وی با بیان اینکه وظیفه شورایاری ها تصدی گری مالی نیست، افزود: قرار است شورایاری ها به عنوان یک نهاد مردمی به دنبال یکپارچه کردن ظرفیت های محلی برای رفع مشکلات محلات و ناظر بر اقدامات مدیریت شهری باشند اما در حال حاضر این موضوع اتفاق نیفتاده است و شورایاری ها میل به تصدی و اقدامات فردی و شخصی دارند.
 شورایاری ها باید با نگاه جامعه مدنی حرکت کنند
 سالاری با بیان اینکه تنها با نگاه مدنی می توانیم شورایاری ها را به جایگاه اصلی خود برسانیم، گفت: تنها راه حل برای حل فساد و ناکارآمدی ها قدرت مند شدن جامعه مدنی است و شورایاری ها باید با نگاه جامعه مدنی حرکت کنند.
 گفتنی است در این نشست دبیران شورایاری های محلات 12 گانه به طرح مشکلات خود پرداختند و مدیران شهری نیز توضیحات لازم و اقدامات انجام شده در چهارچوب وظایف مدیریت شهری را بیان کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین