خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
افتتاحیه عارفانه
کد مطلب: 27650
تاریخ انتشار: يكشنبه 27 بهمن 1398
بهره برداری از 55 پروژه منطقه22:
آیین افتتاح و بهره برداری از 55پروژه مدیریت شهری در منطقه 22 با حضور دکتر پیروز حناچی شهردار تهران، دکتر محمدرضا عارف رئیس مجمع نمایندگان استان تهران، علی نوذرپور شهردار منطقه22 و اعضای شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی علی نوذرپور، دکتر محمدرضا عارف در این مراسم، ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا(س) و روز زن، طی سخنانی گفت: از مردم تهران به دلیل حضور پرشور در مراسم دهه فجر تشکر می کنم؛ البته این حضور قابل پیش بینی بود زیرا انقلاب برای مردم است. مردم ایران حساب نظام و انقلاب را از دولت، مجلس و مسئولین جدا می دانند البته این حضور حماسی مسئولیت پذیری ما را نیز ارتقا می دهد.

وی در مورد انتخابات پیش روی مجلس گفت: جمعه آینده مهم ترین رویداد سال جاری رخ می دهد و مردم یک بار دیگر وفاداری خود را به انقلاب نشان می دهند و امیدواریم حضور پرشوری داشته باشند.
عارف در ادامه در مورد عملکرد شهرداری منطقه ۲۲ گفت: منطقه ۲۲ امروز تنها یک منطقه نیست، در دهه 70 تفکر بر این بود بخشی از جمعیت تهران به این منطقه سوق داده شود که خوشبختانه امروز با وجود پروژه های مختلف شهری مردم می توانند در این منطقه با امکاناتی با کیفیت عالی ساکن شوند.
وی با اشاره به اولویت های مجمع نمایندگان استان تهران بیان کرد: هدف این مجمع توسعه شهر بود که از اولویت های آن بافت فرسوده، توجه به محیط زیست و ارائه خدمات شهری است. در این زمینه نیز اقدامات خوبی انجام شد.
عارف ضمن قدردانی از شهردار تهران و شورای اسلامی شهر تهران به دلیل عملکرد مناسب در زمینه ساماندهی مسائل و حل مشکلات جدی شهر، به ویژه ساماندهی بدهی های شهرداری گفت: در حوزه ارائه خدمات نیز شهرداری و شورای شهر باید گزارشی را ارائه دهند تا مردم بدانند چه اقداماتی صورت گرفته است.
در ادامه این مراسم دکتر پیروز حناچی، طی سخنانی،گفت: این روز، روز بانوان کشور و گرامیداشت مقام زن و مادر است. مادرانی که اگر در این مملکت افتخاری هست به واسطه دامن پربرکت و پر مهر آنهاست. همچنین یاد امام راحل و شهیدان به خصوص شهید سلیمانی و هموطنانی که در حادثه هواپیما به رحمت خدا رفتند گرامی می داریم.
شهردار تهران با اشاره به حضور محمدرضا عارف در آیین افتتاح، گفت: به آقای عارف خوش آمد میگویم؛ حضور ایشان در جمع همکاران ما مایه دلگرمی است.
حناچی اضافه کرد: منطقه های 22 و 21 آخرین مناطقی هستند که طبق طرح جامع به پهنه شهر تهران پیوستند؛ منطقه 21 حدود سال 82 و این منطقه هم بعد از 86 عملا به شکل سنگین زیر بار رفت. ولی هر دو در طرح جامع اول و دوم تهران دیده شده بودند ولی این اتصال و واگذاری به تعویق افتاده بود. بعد از 86 اتفاقی که در این منطقه افتاد موضوعی است که بعدها باید درباره آن بنویسیم و تحلیل کنیم که چرا این اتفاق برای آخرین فرصت های تهران افتاد و این منطقه به این شکل در آمد.
وی افزود: این بخش ها آخرین فرصت های باقی مانده برای تهران هستند و قبلا در این منطقه استادیوم آزادی، باغ گیاه شناسی آزادی و خرگوش دره و دو پروژه عظیم ایران مال و هزار و یک شب اجرا شده بود، به هر صورت طرح تفصیلی در توسعه این منطقه مورد بی مهری قرار گرفت.
حناچی به افتتاح قطعه یک بزرگراه تهران شمال اشاره کرد و گفت: قبل از آغاز سال جدید افتتاح بزرگراه تهران شمال را داریم که ما هم تلاش می کنیم این پروژه افتتاح شود؛ با افتتاح این قطعه فاصله منطقه 22 تهران با شهرستانک به 30 دقیقه کاهش خواهد یافت.
شهردار تهران در ادامه به دریاچه خلیج فارس اشاره کرد و گفت: یکی از ویژگی های طرح تفصیلی برای منطقه 22 همین دریاچه است. ما سالانه ما در همین فصل آبگیری دریاچه را آغاز می کنیم و تصفیه خانه عظیمی این آب را با کیفیت نگاه می دارد؛ همکاران من تلاش می کنند این آب از طریق رودخانه کن جریان بیابد و ایستا نشود.
وی تاکید کرد: منطقه 22 آخرین ذخایر طبیعی را به خود اختصاص داده است، دلیلش به مسائل زمین شناسی بر می گردد. جالب است که بدانید منطقه 22 کم آب ترین منطقه تهران است و سطح آب های زیرزمینی آن به شدت پایین است.
شهردار تهران با بیان این که «تلاش می کنیم از ظرفیت ها برای حل مشکلات این منطقه استفاده کنیم» گفت: یکی از مشکلات این منطقه ایجاد بارگذاری بیش از حد در سطوح مسکونی است مطمئنا اگر شهروندان در همه برج های در حال ساخت در این منطقه ساکن شوند مشکلات، بیشتر خود را نشان می دهد، چون خدمات محلی به اندازه ساختمان ها توسعه نیافته است و پروژه هایی که امروز افتتاح شد برای افزایش خدمات در این منطقه است تا این منطقه از آشفتگی رها شود.
حناچی به پروژه های نیمه کار شهر تهران اشاره کرد و گفت: تا پایان سال اکثر پروژه های بزرگ باقی مانده افتتاح می شود، پروژه زیرگذر گیشا، مرکز همایش های رازی در کنار برج طغرل، خانه اتحادیه و کمربندی شهید رستگار هم به مراحل آخر رسیده است و فرصت فراهم می شود که نسل جدیدی از پروژه ها با هدف توسعه قلمروی عمومی طراحی شود و امیدوارم پروژه های جدید مورد رضایت مردم باشد.
وی ادامه داد: یکی از این پروژه ها، حاصل یک مسابقه در پهنه جنوبی دریاچه خلیج فارس است که اتصال پیاده و دوچرخه به از دریاچه به پارک چیتگر را با نگاه معمارانه فراهم و پهنه جنوبی دریاچه را بهتر می کند.
شهردار تهران افزود: یکی از مسائل مغفول در منطقه 22 اتصال منطقه به شبکه مترو است. از خط 9 و 10 این اتصال برقرار می شود و همچنین اتصال خط 10 به انتهای خط 6 که نزدیک ترین خط در حال حاضر به منطقه است در دستور کار قرار دارد. به هر حال اتصال این منطقه به مترو در اولویت اقدامات شهرداری است. اگر خدمات این چنینی ایجاد نشود و نیازهای محلی مردم به طور کامل تامین نشود افراد مجبور می شوند از خودروی شخصی استفاده کنند و این کار به صلاح هیچکس نیست.

افتتاح 91 پروژه در منطقه 22 در دوره اخیر مدیریت شهری
علی نوذرپور شهردار منطقه22 در این مراسم طی سخنانی گفت: در حال حاضر 18 نفر از بانوان در این منطقه پست های مدیریتی دارند و درصد انتصاب بانوان در منطقه از ۹ درصد به 20 درصد افزایش یافته است.
شهردار منطقه ۲۲ با اشاره به اجرای پروژه های عمرانی و فرهنگی در این منطقه عنوان کرد: در این دوره از مدیریت شهری ۹۱ پروژه در منطقه ۲۲ افتتاح شده است که سهم بسزایی در افزایش کیفیت زندگی شهروندان داشته اند. واقعیت این است که منطقه ۲۲ در بخش شهری ۵ هزار و ۸۵۰ هکتار وسعت دارد و با احتساب حریم آن وسعت آن به طور کلی به ۲۴ هزار هکتار می رسد.
وی تصریح کرد: پیش بینی می کنیم امسال جمعیت این منطقه به ۲۰۰ هزار نفر برسد. این در حالی است که ما 8 روستا نیز در محدوده این منطقه داریم. لازم به یادآوری است که ورزشگاه آزادی، دو بوستان جنگلی، دریاچه خلیج فارس، دو رودخانه و مجموعه های تجاری مختلف از دارایی های این منطقه محسوب می شوند.
نوذرپور ادامه داد: منطقه ۲۲ از سه دهه پیش در کنار محدوده تهران شکل گرفته و جمعیت ابتدا در کنار رود دره کن ساکن شده است و از سال ۶۵ شکل گیری منطقه آغاز شد. سال ۷۸ بعد از تصویب طرح تفصیلی مدیریت شهری منطقه ۲۲ آغاز می شود و این منطقه دو بافت قدیمی و جدید دارد. بافت قدیمی مسکونی بوده و سطح زندگی مناسبی در آن جریان دارد اما در بافت جدید ساخت و سازهای اواخر دهه هشتاد را شاهد هستیم و این در حالی است که در این بخش شاهد کاهش سرانه های خدماتی بوده ایم.
شهردار منطقه ۲۲ گفت: امروز ۵۵ پروژه افتتاح می شود که در شش محور تفکیک می شوند که بخشی از آن ها معابر و زیرساختی است و بخشی فرهنگی و اجتماعی و گردشگری. حجم پروژه های اجرا شده یک میلیون متر مربع است که باعث می شود ۶ متر به سرانه های خدماتی منطقه افزوده شود.
وی تصریح کرد: مجموعا ۶۲۰ میلیارد تومان هزینه برای این پروژه ها صرف شده است که حدود ۲۰ میلیارد آن را بخش خصوصی تامین کرده است. ساخت بازار میوه و تره بار، دهکده مهربانی، سایت چیپر(تولید چیپس رنگی از سرشاخه های درختان) نیروگاه خورشیدی، پایانه تاکسیرانی و ساخت ۷ معبر عمومی از جمله اقدامات این منطقه بوده است.
نوذرپور اضافه کرد: مناسب سازی سرویس های بهداشتی، گذر فرهنگی تاراز، بوستان تندرستی، کتابخانه بوستان چیتگر، پاتوق محله یاسمن، بهسازی معبر بلوار امیرکبیر برای معلولان از دیگر اقدامات بوده است.
شهردار منطقه ۲۲ در خصوص پایانه تاکسیرانی میدان المپیک و تأثیر آن در کاهش ترافیک آن منطقه نیز گفت: این پایانه ۱۴۰۰ متر وسعت و ظرفیت پذیرش بیش از ۶۰ تاکسی را دارد.
نوذرپور به مشخصات دهکده مهربانی مخصوص نگهداری سگ های بلاصاحب اشاره و عنوان کرد: در این مرکز ۱۷ هزار متر مربعی قرار است بیش از هزار سگ بلاصاحب نگهداری شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین