خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
گام مهم شهرداری برای ایجاد فضاهای شهری جهت حضور زنان
کد مطلب: 27656
تاریخ انتشار: چهارشنبه 30 بهمن 1398
در چهارمین نشست تخصصی زنان و زندگی شهری مطرح شد:
چهارمین نشست تخصصی زنان و زندگی شهری با محوریت نقش زنان در امنیت اجتماعی با حضور بانوان شهروند، اساتید دانشگاه و مدیران شهری در سالن همایش های معاونت اجتماعی منطقه22 برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی علی نوذرپور، این نشست تخصصی با محوریت نقش زنان در امنیت اجتماعی با هدف ارائه راهکارها و سیاست های پیشنهادی قابل اجرا در شهر برگزار شد.

علی نوذرپور شهردار منطقه22 با حضور در این نشست با بیان اینکه آماده سازی شهر برای زندگی مناسب بانوان اولین و مهمترین موضوع این نشست است، گفت: تلاش می کنیم وضعیت شهر را در حد منابع موجود برای زنان و خانواده آماده کنیم.
شهردار منطقه22 با بیان اینکه بسیاری از خدمات محلی در اختیار دولت است، افزود: دولت‌ها تمایل به واگذاری وظایف‌شان به دیگر دستگاه‌های اجرایی ندارد اما تجربه کشورهای موفق نشان داده است که وظایف محلی را به مدیران محلی باید سپرد.
وی با بیان اینکه متاسفانه مدیریت شهری در کشور ما در جایگاه واقعی خود قرار ندارد، گفت: عدم واگذاری برخی از وظایف به مدیریت شهری از سوی دولت، زمینه ساز بروز بسیاری از مشکلات در جامعه شده است و شهرداری با نداشتن اختیارات اجرایی که در دست دولت‌ها است، نمی‌تواند به معنای درست خدمات را به مردم شهر بدهد.
نوذرپور با بیان اینکه حضور شورایاری ها و سرای محلات در مشارکت بانوان در شهر موثر است، ادامه داد: شورایاری ها و سرای محلات باید جدی تر وارد عمل شوند و به مدیریت شهری برای حضور خانواده ها در محلات کمک کنند.
شهردار منطقه22 با بیان اینکه نتایج این نشست ها باید در عملکرد مدیریت شهری دیده شود، خاطرنشان کرد: مدیریت شهری با توجه به منابع موجود تا حدودی توانسته فضای شهر را برای حضور خانواده ها آماده کند و این یک موفقیت است.
در ادامه این نشست دکتر حمید انصاری استاد دانشگاه تهران با اشاره به عوامل موثر در ایجاد کاهش ناامنی در شهرها، طی سخنانی گفت:برنامه ریزی ها باید به صورت مستمر باشد و امنیت شهری به صورت جزیره ای و بخشی امکان پذیر نیست.
انصاری در ادامه به حضور نیروی انتظامی در ایجاد امنیت اشاره کرد و افزود: زنان در ایجاد امنیت در محلات خود موثر هستند و نباید فقط از نیروی انتظامی طلب امنیت محلات را بکنیم.
این استاد دانشگاه به مدیر شهر توسط مدیران شهری اشاره کرد و خاطرنشان کرد: امنیت یعنی زندگی و زندگی یعنی بقاء و اگر این چرخه اجتماعی وجود نداشته باشد زندگی بی معنا است.
وی در پایان تاکید کرد نقش خانواده در آموزش فرزندان کمرنگ شده است و مدیران شهری در فضاهای شهری،اجتماعی و مجازی نقش بیشتری در ارائه خدمات آموزشی به شهروندان را دارند.
در ادامه این نشست دکتر علی محمدی استاد دانشگاه تهران در مورد امنیت فضاهای شهری و آسیب های اجتماعی صحبت کرد و افزود: شهر باید برای شهروندان منفعت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... داشته باشد و این ها در کنار امنیت شهر بدست می آید.
محمدی با بیان اینکه شهروند خانم احتیاج به دیده شدن از طرف مدیران شهر را دارد، گفت: شهر ها نیاز به سازمان های تخصصی ویژه زنان دارند.
این استاد دانشگاه با اشاره به تجربه کشورهای موفق، افزود: تجربه درکشورهای موفق نشان داده است که زنان نیازمند فضاهای تخصصی ویژه زنان هستند و این نشان دهنده اهمیت طراحی شهری است.
وی با بیان اینکه آموزش حقوق شهروندی ویژه زنان باید در مدارس تدریس شود، گفت:مدیران شهری هم در قالب جشن ها و برنامه های فرهنگی احترام به حقوق زنان را به دیگر شهروندان آموزش دهند.
گفتنی است در پایان این نشست از بانوان فعال اجتماعی تقدیر شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین