خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
کرونا؛ سرمایه اجتماعی شهرداری تهران
کد مطلب: 27665
تاریخ انتشار: چهارشنبه 28 اسفند 1398
یادداشت علی نوذرپور در روزنامه همشهری؛
سالی که گذشت پر از حادثه بود و دشواری، از ناآرامی های اجتماعی گرفته تا حوادث غیرمترقبه ای چون حادثه هواپیمایی اوکراین، از انتخابات کم رونق مجلس گرفته تا انتخابات شورایاری های تهران، همه گونه بلا و مشکل را تجربه کردیم و همچنان هستیم؛ استوار و امیدوار به آینده .

آینده ای از آن ملت، ملتی که برای بهبود حال خود همه کارکرد از انقلاب گرفته تا دفاع 8 ساله در مقابله با متجاوزین به این آب و خاک، از حضور در عرصه های مختلف چون شرکت در انتخابات تا نمایش های پرشکوه حضور و دفاع از کشور و میهن. هرآنچه که اقتضای دفاع مسوولانه از کشور  بود؛  انجام دادند. هرجا که بیم خطر برای کیان این آب و خاک بود، حاضر شدند و خطر را بر طرف کردند.

و اما امروز دچار بلیه ای جهانی شده اند؛ بلیه ای که جان آحاد مردم را هدف قرار داده است و می رود که فاجعه ای همه گیر را شکل دهد و نه تنها ایران را بلکه همه کشورها را مبتلا کرده است، آیا این بار ملت ایران شکست می خورد؟ و لطمات سنگین بر پیکر آن وارد خواهد شد؟

بررسی تاریخ این کشور به ویژه یک سده اخیر نشان می دهد که هرجا خطر برای آحاد جامعه ملموس شد و آن را احساس کردند، به تدریج عزمی جدی برای مقابله با آن شکل می گیرد. شواهد نشان می دهد که خودآگاهی ملی در حال شکل گیری است و خطر، جدی انگاشته شده است و مردم در حال تبدیل شدن به یک تن هستند یک تن در مقابل خطر همه گیر و عزمی فراگیر برای مقابله با این خطر؛ همان گونه که جنگ 8 ساله را مدیریت کردند امروز هم با حمایت از هم و ایجاد همبستگی ملی؛ این بلا را هم دفع خواهند کرد.

سازمان مدیریت بحران کشور به عنوان متولی اصلی در وزارت کشور مستقر است و قاعدتاً انتظار هست که مدیریت این بلیه غیرمترقبه را بر عهده گیرد. اینکه از این سازمان کمتر می شنویم جای تعجب دارد ولی خوشبختانه در شهرداری تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به درستی مدیریت این حادثه را در شهر تهران بر عهده گرفته است و اقدامات مناسبی را انجام داده و می دهد از ضد عفونی کردن وسائط حمل و نقل عمومی گرفته تا اماکن و فضاهای عمومی در دستور کار است . همچنین آموزش و اطلاع رسانی و ارتقای آگاهی های عمومی توسط روابط عمومی و معاونت فرهنگی و اجتماعی مستمراً انجام می شود.

هر چند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ نقش اصلی را در معالجه بیماران به عهده دارد، لیک بدون همراهی سایر وزارتخانه ها و سازمان های عمومی دولتی و غیر دولتی این مهم، انجام نخواهد شد. در این میان نقش نیروهای مسلح بسیار جدی است و خوشبختانه ارتش، سپاه پاسداران و نیروهای انتظامی در کنار وزارت بهداشت؛ اقدامات مناسبی را انجام می دهند.

در این میان شهرداری تهران به عنوان مدیر بحران شهر تهران می تواند نقش هماهنگ کننده و هدایت امر را بر عهده داشته باشد.

هرچند در اصلاحیه اخیر قانون مدیریت بحران؛ وزارت کشور جایگزین شهرداری تهران در مدیریت بحران شهر تهران شده است؛ لیک در واقعیت امر؛ شهرداری تهران است که نقش مدیریتی در بحران اخیر تهران را برعهده دارد.

به هر حال ، مجموعه مردم و نظام اداری، سیاسی کشور و نظام مدیریت شهری تهران در کنار هم هستند و مجموعه فعالیت ها و اقدامات در مسیری است که امید می رود، حماسه و رخداد عظیمی در جهت مهار این بیماری و موفقیت ملت ایران صورت پذیرد.

در نهایت اینکه شهرداری تهران و نمایندگان منتخب مردم در شورای شهر با مدیریت صحیح، به موقع و فعالانه در این امر؛ اعتماد عمومی را بدست خواهد آورد و سرمایه اجتماعی حاصل از این فعالیت ها، توشه راه مدیریت شهری در آینده خواهد شد. سرمایه ای که مدیریت شهری بسیار به آن محتاج است. شاید این فعالیت ها و اقدامات بی شباهت به فعالیت های آتش نشان در مهار پلاسکو نباشد. شهادت 16 نفر آتش نشان در این حادثه سرمایه  و آبرویی برای این سازمان وابسته به شهرداری تهران فراهم کرده که تا سال های زیاد توشه راه این سازمان خواهد بود. به همین ترتیب شهردار محترم تهران و شهرداری تهران با حضور در میدان و میدان داری در مدیریت این بحران و نقش آفرینی به موقع، اعتماد مردم تهران را به دست خواهد آورد و سرمایه ای برای سازمان شهرداری فراهم خواهد کرد که ممد و موید حرکت آتی این سازمان عمومی خواهد بود.

تبدیل این خطر و تهدید به فرصت؛ هنر مدیریتی شهرداری تهران است که در حال انجام است و تا مهار و رفع خطر؛ سرمایه هنگفت اجتماعی را برای اداره شهر به همراه خواهد داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین