خاطرات
علی نوذرپور:
به یاد نگهبان
همین نزدیکی ها دعوت شده بودم به جلسه ای که میزبان آن نگهبان بود.
در ادامه بخوانید...
کرونا و لزوم مدیریت بحران
کد مطلب: 27679
تاریخ انتشار: سه شنبه 19 فروردين 1399
یادداشت علی نوذرپور در روزنامه اعتماد ؛
مدیریت واحد شهری از جمله اهدافی بوده که مکرر در برنامه های توسعه کشور مورد تاکید قرار گرفته است و نهایتاً در ارائه لایحه مدیریت شهری در دولت اول روحانی به سرانجام رسید.

لایحه را وزارت کشور تقدیم دولت کرد .ولی  با مقاومت و جان سختی وزرا و بدنه مدیریتی دولت ، در کمیسیون های دولت رسوب کرد.مجلس شورای اسلامی نیز تلاش کرد تا بار بر زمین مانده را بر دارد و به مقصد برساند که به نتیجه ای نرسید.و شهرداری ها همچنان با انجام برخی از وظایف محدود شهری روزگار سر می کنند. هرچند که واقعیت های زندگی شهری به روشنی حکایت از ضرورت امر دارد و دوباره کاری ها و موازی کاری ها و اتلاف منابع در امور مختلف زیر ساختی شهری از جمله خساراتی است که کشور هر روزه تحمل می کند.

واقعیت امر اینکه در تمامی عمر کاری ام در وزارت کشور ؛ یکی از آرزوهای حرفه ای من تحقق این امر بود لیک پس از خروج از وزارت کشور ،کاملاً ناامید از تحقق امر شده ام. ولی قضیه کرونا بار دیگر ، اهمیت و ضرورت پرداخت به موضوع را بار دیگر یادآور شده است.

از ابتدای ورود این ویروس در کشور ؛ دولت و نهادهای دیگر حاکمیت سعی کرده اند که مدیریت این بلیه را بر عهده گیرند و تصمیمات مختلفی اخذ کرده اند که بعضی از آنها موثر و برخی به واسطه اینکه در موعد خود آغاز نشده حاصلی در بر نداشته است.

کشور از سال 1387 دارای قانونی است که تکالیف وزارتخانه ها و سازمان ها ی عمومی دولتی و غیر دولتی را روشن کرده است. قانونی که مجدداً در سال 1398 بازنگری و اصلاح شد در این قانون مقرر بوده ؛ که برنامه های  ملی و استانی کاهش خطر حوادث و سوانح و نیز برنامه های ملی و استانی آمادگی و پاسخ به بلایای یاد شده و برنامه ای ملی و استانی بازسازی و باز توانی کشور و جامعه تهیه و به تصویب برسد. انتظار جامعه این است که مدیریت عالیه کشور ؛ اگر برنامه ای یاد شده را تهیه کرده است ؛ در چارچوب برنامه های یاد شده ؛ با خطر ویروس کرونا مقابله کند . آیا این چنین است؟

همچنین بر اساس همین قانون ؛ دستگاه های اجرایی مسئول در اجرای برنامه های مدیریت بحران ؛ سند پیوست کاهش خطر تهیه کند آیا این اسناد تهیه شده است؟ اگر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی سند مربوط به وزارتخانه را تهیه کرده است برای تنویر افکار عمومی ، آن را منتشر کند.

در این میان مدیریت بحران در حال حاضر است ؛ که بر عهده چه کسی است؟ بر عهده دولت است یا نیروهای مسلح؟ و در درون ساختار دولت بر عهده وزارت کشور است یا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی توضیح به افکار عمومی می تواند در آرامش روحی و روانی مردم موثر باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین