0 سه شنبه 11 خرداد
یادداشت نوذرپوردر روزنامه همشهری؛

یادداشت نوذرپوردر روزنامه همشهری؛

برای چشم انداز زیبای شهری نیاز به درختان با ارتفاع بالا و چتر گسترده است.

درختانی که با حجم بالای ریشه، خاک را نفوذپذیر می کند و از ایجاد سیل و سیلاب جلوگیری می کند. درختان کهنسالی که در وسعت یک بوستان، جزیره های خنک شهری را ایجاد می کند و از گرم شدن زمین و محیط ممانعت می کنند. 

اما برای داشتن بوستانهایی با درختان با ارتفاع و چتر مناسب باید سالها صبر کرد تا نهالی کاشته و بتدریج تبدیل به درختی بزرگ شود. برای اینکه شهروندان بتوانند از فضا، سایه اندازی و هوای خنک بوستانی بهره مند شوند حداقل باید ده سال از عمر نهال ها بگذرد و برای اینکه از جزایر خنک شهری برخوردار بشویم باید پنج سال دیگر علاوه بر ده سال قبلی صبر کنیم.
نکته دیگر اینکه تثبیت نهال ها نیز زمان زیادی نیاز دارد.
از اینرو در منطقه ۲۲ در تجربه ای نو برای احداث بوستان راز هستی در سال 1397 از درختان با سن بالا استفاده شد و پس از دو سال ماندگار شده و چهره و سیمای زیبایی به این بوستان داده اند. درختانی با رنگ های متنوع که به بوستان منظره ای زیبا و به شهروندان تلطیف روح و روان را به همراه داشته است.
درختان با سن بالا با سایه اندازی مناسب، مردم را به حضور در شهر و بوستان دعوت می کند و میزان ماندگاری مردم را در فضای شهر افزایش داده و امکان پیاده روی در این فضاها را فراهم کرده است.
کاشت درختان بزرگسال در مقایسه با کاشت نهال های یک ساله از مقاومت بیشتری در برابر عوامل فیزیکی چون باد، طوفان، سیل و یا عوامل انسانی برخوردارند و در بدو کاشت از ظرفیت بیشتری در مقابل انتشار و گستردگی ذرات معلق و آلودگی هوا نیز.
باید اضافه کرد که در معابر و محل هایی که چند درخت در میان، درختی خشکیده باشد اگر از نهال یک ساله جهت واکاری استفاده کنیم منظری نا متوازن ایجاد می شود. در حالیکه اگر از درختان هم سن درختان موجود استفاده شود، هماهنگی ها و هارمونی منظر شهری حفظ می شود.
این تجربه را این بار با 180 درخت در دیارگاه تیناز آغازه کرده ایم. پس از تجربه موفق کاشت درختان با سن بالا در بوستان راز هستی و با افتتاح آن تا پایان سالجاری بوستانی با ویژگی های نوپا به عرصه وجود خواهد گذشت که ظرفیت اجتماعی و اکولوژیکی جدیدی را در منطقه ۲۲ ایجاد خواهد کرد.
پیشنهاد می شود در عرصه هایی که نیاز هست بوستان یا فضای عمومی شکل گیرد که به سرعت قابلیت بهره برداری داشته باشد و از مزیت هایی که ذکر شد، برخوردار باشد، از کاشت درختان با سن بالا استفاده شود و همچنین خوب است که مرکزی در تهران با هدف مراقبت و پرورش درختان با سن بالا تاسیس شود تا درختانی که در مسیر معابر و میادین و بزرگراه ها قرار می گیرند؛ در این مرکز قرار گیرند و در فضاهایی که نیاز هست مجدداً کاشته شود.

برچسب ها

مطالب مرتبط

مردم و فضای شهری

تهران با کمبود فضاهای عمومی مواجه است و یکی از رویکردهای اساسی شهردار تهران توسعه این فضاهاست.

یادداشت نوذرپوردر روزنامه همشهری؛

تجربه ای دیگر؛ کاشت درختان با سن بالا علی نوذرپور

دوگانه ملت و دولت

همواره این مردمند که زبان به شِکوه و گلایه از دولت می گشایند.

تهران از نگاه شهردار چه گونه شهری باید باشد؟

بررسی مجموعه سخنان و عملکردهای شهردار تهران شهر ایده آل مورد نظر ایشان را مشخص می کند؛ ارائه ویژگی ها و مشخصات شهر آرمانی شهردار، کمک می کند که شهروندان با آشنایی به مختصات آن، در جهت تحقق آن همراهی و مشارکت کنند و کادر مدیریتی شهرداری نیز همزبان و هم راستا در این مسیر شهردار را همراهی کنند.