0 یکشنبه 4 مهر
انتقال تجربه به شورای ششم

انتقال تجربه به شورای ششم

 

پیشنهاد کارشناسانه و دلسوزانه محسن هاشمی در صورت استقبال از سوی شورای ششم می تواند آغازی باشد برای انباشته شدن تجارب ارزشمند مدیریت شورایی در کشور در فرایندی تعریف شده و فارغ از جناح بندی های سیاسی در کشور، تجربیات یادشده قابل درس گیری، پندآموزی و توشه راهی خوب برای آغاز دوره ای جدید مبتنی برتجارب ارزشمند گذشته است. انتظار می رود چمران به عنوان پیشکسوت حوزه شوراها از این پیشنهاد استقبال کرده و در جلسات آغازین برای تدوین منشور حرکت شورای ششم، نقد و بررسی تجارب اعضای شورا در دوره پنجم را در دستور کار قرار دهد و با توجه به شناختی که از منتخبین مردم در دوره پنجم شورا هست، در انتقال تجارب بدون سوگیری سیاسی و فارغ از تعصبات و تعلقات گروهی؛ نقاط ضعف و قوت این دوره را به نمایندگان مردم در این دوره ارائه دهند.

 

جمع بندی تجارب و در نهایت تهیه مصوبه ای در این راستا با ذکر پیشنهادات آتی می تواند در تدوین منشور یا سند چشم انداز توسعه شهر تهران مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می توان از شورای پنجم درخواست کرد سند تحویل و تحول مدیریت شهری دوره پنجم را طی نامه ای رسمی به شورای ششم ارائه دهد. سندی که در آن ذکر شود شهر و مدیریت شهری با چه مختصاتی تحویل گرفته شده و با چه ویژگی هایی به دوره بعد تحویل داده می شود.

 

پیشنهاد می شود در این خصوص شورا مصوبه ای داشته باشد و یا اصلاحیه ای به قانون شوراها پیشنهاد کند مبنی بر الزام تهیه سند یادشده به این معنا که شورای جدید حق داشته باشد از شورای قبلی درخواست کند که چه کرده است؟ چه را تحویل گرفته و شهر را چگونه تحویل می دهد. تهیه و تصویب اسناد تحویل و تحول مدیریت شهری تصویری راهگشا برای تدوین برنامه های آتی شورا و مدیریت شهری جدید خواهد بود. ضمن اینکه جلوگیری خواهد کرد از داوری ها و ارزیابی های ناصحیح و تشویش اذهان جامعه شهری.

 

اگر ما چنین بلوغی در شوراها شاهد باشیم، اثرات مهمی را در افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد کنشگران اجتماعی  می توانیم انتظار داشته باشیم و همچنین آغازی برهمکاری ها و انتقال تجارب شوراها در ادوار مختلف به یکدیگرخواهد شد. امر مبارکی که نتایج و دستاوردهای آن برای مردم شهر می باشد.

 

منبع: https://www.magiran.com/article/4194352

برچسب ها شورای ششم علی نوذرپور محسن هاشمی

مطالب مرتبط

انتقال تجربه به شورای ششم

محسن هاشمی رئیس شورای شهر دوره پنجم تهران به شورای شهر دوره ششم پیشنهاد داده است: «برگزاری جلسه مشترک و گفت وگو در مورد مسائل شهری و انتقال تجربه ها و مدیریت دانش در فرایند اداره شهر بسیار تاثیرگذار است و در صورت نیاز و بنا به درخواست شورای ششم حتما این جلسه مشترک را برگزار می کنیم.»

بازدید معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاریهای کشور از اتحادیه تاکسیرانیهای شهری کشور

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از اتحادیه تاکسیرانیهای شهری کشور بازدید کرد. به گزارش روابط عمومی اتحادیه تاکسیرانیهای شهری کشور، دکتر نوذرپور طی بازدید خود از اتحادیه با برگزاری جلسه ای با مدیر عامل و معاونان اتحادیه در جریان فعالیت ها ، اقدامات و برنامه های اتحادیه قرار گرفت.

وضعیت سکونت مردم در شهرها و برخی از نواحی مختلف کلانشهرها، نامتعادل و نامتوازن است.

به گزارش خبرگزاری ها، علی نوذرپور روز چهارشنبه در نشست مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری های سراسر کشور در تبریز اظهار کرد: ۳۶درصد از جمعیت شهرهای کشور در کلانشهرها زندگی می کنند و ۲۰ درصد از مردم شهری نیز در ۱۰۷۶ شهر کوچک که کمتر از ۵۰ هزار نفر جمعیت دارند ساکن هستند. وی حرکت به سمت تعادل بخشی فعالیت های شهری در حوزه ملی را امری ضروری دانست و گفت: توسعه متوازن و برنامه ریزی منطقه ای برای تمامی شهرها، از مهم ترین اولویت های وزارت کشور است.

گزارش« شهروند» از لایحه مدیریت شهری که به محله محوری می پردازد

شورایاری اختیار قانونی ندارد محله‌ و گذر و میدانچه معنا داشت، مرزهای‌شان مشخص بود. محله‌ها قد کشیده بودند و شخصیتی داشتند. بعضی‌هاشان مانند آدمیان تودار و خودمتمرکز، شأنی مستقل از شهر داشتند، پاره‌ای از محلات با صراحت، با عوامل حول‌وحوش خود مرتبط بودند. آنچه کبرلینچ، استاد شهرسازی می‌گوید. کم‌کم برونگرا شدند و دیگر همه‌ نیازهای مردم در داخل محله تأمین نشد. خیابان‌ها به داخل محله آمدند، ترافیک شد، درون و بیرون محله قابل‌تفکیک نبود. مدیریت شهری بالای شهر نشست و به همه محلات حکم یکسان داد، کسی ندید احداث یک مال بزرگ در یک محله، چه بر سر خرده‌فروش‌ها آورد یا اتوبانی که در کنار محله خوابید، چطور خواب مردم را آشفته کرد.